Zwalczanie transgranicznej przestępczości zorganizowanej poprzez wzmocnioną współpracę strategiczną i operacyjną między Polską a Norwegią - Scandinavian Organized Crime Watch (SOC-Watch)
projekt w trakcie realizacji
Projekt jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wydarzenia związane z projektem
Fundusze norweskie i Fundusze EOG
Fundusze EOG i fundusze norweskie reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze EOG i fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro.
Priorytety na ten okres to:
- innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
- integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
- środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
- kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
- sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
Kwalifikowalność do funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.
Program funduszy EOG i funduszy norweskich składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię.
Więcej informacji na temat funduszy norweskich i Funduszy EOG znajdziesz na stronie: www.norwaygrants.org oraz www.eog.gov.pl
______________________________________________________________________
Informacja o Projekcie
Tytuł Projektu:
Zwalczanie transgranicznej przestępczości zorganizowanej poprzez wzmocnioną współpracę strategiczną i operacyjną między Polską a Norwegią - Scandinavian Organized Crime Watch (SOC-Watch)
Program:
Projekt realizowany w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
Wartość projektu: 685 376 zł
Okres realizacji: 01.10.2024 r. – 31.03.2025 r.
Celem projektu będzie wzmocnienie i wsparcie strategicznej oraz operacyjnej współpracy między polską i norweską policją w celu zwalczania zorganizowanej przestępczości transgranicznej.
Aby osiągnąć ten cel, projekt skupi się na trzech kluczowych celach:
- poprawa wymiany informacji: Projekt będzie promował i ułatwiał wymianę danych wywiadowczych i informacji między polskimi i norweskimi organami ścigania. Obejmie to wymianę informacji na temat działalności przestępczej, podejrzanych i trendów w celu lepszego ukierunkowania dochodzeń i operacji.
- poprawa koordynacji i struktur współpracy: Projekt ma na celu ustanowienie wspólnego podejścia do działań doraźnych i operacyjno-dochodzeniowych w konkretnych sprawach. Koordynując wysiłki i łącząc zasoby, polska i norweska policja może skuteczniej zwalczać przestępczość zorganizowaną ponad granicami.
- budowanie potencjału i umiejętności: Projekt zwiększy potencjał i umiejętności poprzez oferowanie seminariów i sesji warsztatowych dla funkcjonariuszy organów ścigania z obu krajów, seminariów i warsztatów koncentrujących się na praniu pieniędzy i przestępstwach finansowych.
- koncentrując się na tych celach, dwustronny projekt ma na celu wzmocnienie i wsparcie strategicznej i operacyjnej współpracy między polską i norweską policją w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości transgranicznej. Pomoże to obu krajom lepiej chronić swoich obywateli i społeczności przed zagrożeniami stwarzanymi przez siatki przestępcze działające ponad granicami.
Działania:
1. Współpraca strategiczna
Poziom strategiczny projektu obejmie utworzenie Wspólnego Zespołu Analiz (JAT), który skupi się na wyborze spraw, które będą rozpatrywane w ramach działania 2. - współpracy operacyjnej. Ponadto JAT opracuje raport na temat wspólnych zagrożeń i obszarów, w których Polska i Norwegia mogłyby wzmocnić swoją współpracę w przyszłości.
Pierwszym krokiem w tym działaniu jest spotkanie ekspertów w Polsce. Oficerowie CBŚP, którzy będą członkami JAT, wezmą udział w tym spotkaniu. Będzie to świetna okazja do ustalenia celów i zadań dla działań wspólnego zespołu analitycznego.
Po strategicznym spotkaniu ekspertów oba zespoły (PL i NO) mogą skupić się na przygotowaniu odpowiednich spraw, na których należy się skupić podczas bezpośredniego spotkania JAT w Norwegii.
W połowie projektu w Norwegii odbędzie się kolejne bezpośrednie spotkanie JAT.
2. Współpraca operacyjna
Na poziomie operacyjnym projekt skupi się na:
- ułatwianiu wspólnych działań i spotkań, które przyczynią się do wymiany informacji operacyjnych między obiema siłami policyjnymi,
- współpraca ta zwiększy skuteczność dochodzeń i operacji ukierunkowanych na przestępczość zorganizowaną, która wykracza poza granice państwowe. Dzieląc się informacjami wywiadowczymi, koordynując wysiłki i prowadząc wspólne działania, polskie i norweskie organy ścigania mogą rozbijać siatki przestępcze i uniemożliwiać im bezkarne działanie,
- Joint Action Days (JAD) będą koncentrować się na przeprowadzaniu kontroli np. osób, towarów i środków transportu na morzu (promy, statki, porty) i w powietrzu (lotniska) w celu wykrycia np. poszukiwanych osób uciekających przed wymiarem sprawiedliwości, przemycanych narkotyków (w obu kierunkach) lub mienia (np. dużych kwot pieniędzy).
3. Działania na rzecz budowania potencjału
W ramach działań na rzecz budowania potencjału między polskimi i norweskimi organami ścigania zorganizowane zostanie seminarium i warsztaty poświęcone praniu pieniędzy, przestępstwom finansowym, sektorowi FinTech oraz podstawowej wiedzy na temat analizy danych finansowych. Seminarium może zapewnić ukierunkowane i interaktywne środowisko uczenia się, aby wyposażyć funkcjonariuszy policji w niezbędne narzędzia i techniki, aby skutecznie reagować na zmieniające się wyzwania w sektorze finansowym.
Warsztaty będą poświęcone praniu pieniędzy w aspekcie przestępczości narkotykowej, gospodarczej i zorganizowanej.