Fundusz Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Kryptowaluty - Badania, Rozwój i Szkolenia

projekt w trakcie realizacji

English

Projekt jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wydarzenia związane z projektem

 

Fundusze norweskie i Fundusze EOG

Fundusze EOG i fundusze norweskie reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze EOG i fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro.

Priorytety na ten okres to:

  1. innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
  2. integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
  3. środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
  4. kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
  5. sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.

Kwalifikowalność do funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.

Program funduszy EOG i funduszy norweskich składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię.

Więcej informacji na temat funduszy norweskich i Funduszy EOG znajdziesz na stronie: www.norwaygrants.org oraz www.eog.gov.pl

______________________________________________________________________

Informacja o Projekcie

Tytuł Projektu:

Kryptowaluty - Badania, Rozwój, Szkolenia

Program:

Projekt realizowany w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Wartość projektu: 675 922 zł

Okres realizacji: 01.10.2024 r. – 28.02.2025 r.

Celem projektu będzie wzmocnienie zdolności polskich organów ścigania w zakresie zwalczania przestępczości finansowej, szczególnie w kontekście kryptowalut. W obliczu rosnącej popularności kryptowalut, ich anonimowość oraz zdecentralizowany charakter stają się poważnym wyzwaniem dla organów ścigania:

  • kryptowaluty umożliwiają przeprowadzanie transakcji bezpośrednio między użytkownikami, co utrudnia identyfikację uczestników oraz śledzenie przepływu środków. Dodatkowo, brak granic w świecie cyfrowym sprawia, że przestępcy mogą łatwo operować na międzynarodową skalę, co wymaga współpracy między różnymi krajami i instytucjami.
  • projekt ma na celu m.in. zwiększenie wiedzy i umiejętności - szkolenia dla funkcjonariuszy organów ścigania w zakresie blockchain oraz metod wykrywania i analizy transakcji kryptowalutowych.
  • nadchodząca dwustronna inicjatywa, prowadzona przez KGP, będzie realizowana we współpracy z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii (NTNU). Znany jako najważniejsza norweska instytucja techniczna, NTNU stoi na czele pionierskich badań, edukacji i innowacji. Wydział Informatyki, wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu trajektorii postępu technologicznego. Zaangażowanie NTNU w kultywowanie dynamicznego środowiska uczenia się jest widoczne w kompleksowym programie nauczania, który obejmuje szerokie spektrum dyscyplin, w tym decentralizację, systemy rozproszone, sztuczną inteligencję, blockchain i kryptowaluty.
  • inicjatywa ta wzmocni również wysiłki badawczo-rozwojowe w wyżej wymienionych dziedzinach, ułatwiając dostarczanie specjalistycznej wiedzy pracownikom organów ścigania w Polsce. Takie inicjatywy są niezbędne, aby umożliwić władzom skuteczne stawienie czoła pojawiającym się wyzwaniom, jednocześnie wspierając zrozumienie zdecentralizowanych systemów. Wynikająca z tego poprawa biegłości może znacząco zwiększyć skuteczność działań mających na celu zwalczanie nadużyć finansowych.

Działania:

  • Działanie 1: poświęcone szkoleniom i demonstracji narzędzi kryptowalutowych,
  • Działanie 2: przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych: Badania i konsultacje w sprawach dotyczących nielegalnego przepływu pieniędzy (Bitcoin, Dash, Ethereum) oraz ocena obecnych narzędzi do analizy kryptowalut. Wspieranie współpracy, wymiany wiedzy i innowacji w dziedzinie analizy kryptowalut,
  • Działanie 3: analiza kryptowalut, eksploracja danych i rozwój narzędzi w celu rozwiązania problemów zidentyfikowanych w działaniu 2. Uzyskanie praktycznych rozwiązań i praktycznych narzędzi, które umożliwią organom ścigania skuteczne badanie i zwalczanie przestępstw finansowych z udziałem kryptowalut. Dzięki współpracy i iteracyjnemu podejściu działanie to ma na celu wypełnienie luki między środowiskiem akademickim, przemysłem i organami ścigania, wspierając innowacje i rozwijając najnowocześniejsze techniki analizy kryptowalut i technik dochodzeniowych,
  • Działanie 4: wdrażanie działań i zarządzanie,

 

 

do góry