Znajomość problematyki wewnętrznego porządku prawnego państwa-partnera, wymiana informacji, wiedzy oraz doświadczeń kluczem do zwiększenia skuteczności organów ścigania w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej
Projekt realizowany w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021
Wydarzenia związane z projektem
Fundusze norweskie i Fundusze EOG
Fundusze EOG i fundusze norweskie reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze EOG i fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro.
Priorytety na ten okres to:
- innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
- integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
- środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
- kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
- sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
Kwalifikowalność do funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.
Program funduszy EOG i funduszy norweskich składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię.
Więcej informacji na temat funduszy norweskich i Funduszy EOG znajdziesz na stronie: www.norwaygrants.org oraz www.eog.gov.pl
______________________________________________________________________
Informacja o Projekcie
Tytuł projektu:
Znajomość problematyki wewnętrznego porządku prawnego państwa-partnera, wymiana informacji, wiedzy oraz doświadczeń kluczem do zwiększenia skuteczności organów ścigania w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej
Program:
Projekt realizowany w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
Wartość projektu: 521 406 zł, w tym finansowanie 100%: 521 406 zł.
Umowa o dofinansowanie: Porozumienie w sprawie finansowania Inicjatywy nr 8 zostało podpisane w dniu 30 września 2019 r.
Okres realizacji : 01.10. 2019 r. – 30.06.2023 r.
Ogólna charakterystyka projektu: Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności Centralnego Biura Śledczego Policji w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej głównie o charakterze narkotykowym poprzez identyfikacje i niwelowanie różnic pomiędzy działaniami Policji polskiej oraz islandzkiej, a także organów ścigania państw skandynawskich, w tym również rozwój metod, instrukcji i narzędzi do zwalczania nielegalnych laboratoriów narkotykowych. W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie szkoleń i wizyt studyjnych, konsultacji, spotkań służących wymianie informacji, dobrych praktyk i wiedzy na temat różnic pomiędzy systemami prawnymi jak i strukturą organizacyjna organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości stron inicjatywy. Dodatkowo, planowane jest również przeprowadzenie szkoleń służących poszerzeniu wiedzy z zakresu technik i metod bezpiecznej likwidacji nielegalnych miejsc produkcji narkotyków, rozpoznawania metod produkcyjnych oraz samych środków narkotycznych, metodologii taktycznego opanowywania obiektów i prowadzonych dalszych czynności, charakteryzujących się możliwością powstania sytuacji ewentualnego zagrożenia chemicznego (likwidacja laboratoriów) oraz wykorzystania bezzałogowych statków latających i innych nowych technologii podczas realizacji czynności zatrzymań oraz likwidacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków.
Działania w projekcie:
- Start-up meeting – konferencja rozpoczynająca projekt
- Szkolenie ogólnopolicyjne w Islandii – wizyta studyjna
- Szkolenie w Polsce „zwalczanie nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych z wykorzystaniem nowoczesnych metod śledczych”
- Job shadowing – wizyty studyjne w Polsce i Islandii
- Seminarium podsumowujące projekt
- Promocja projektu
Aktualności:
W lutym 2020 roku zorganizowano konferencję inicjującą projekt, w której wzięło udział 13 przedstawicieli strony Polskiej i 5 przedstawicieli strony Islandzkiej. Celem spotkania była prezentacja projektu, jego celów i harmonogramu, przedstawienie osób odpowiedzialnych za przebieg i koordynację projektu, określenie kanałów wymiany informacji o projekcie, ustalenia dotyczące rozliczeń i przepływu dokumentacji, przewidywane problemy i zagrożenia związane z projektem wdrożeniowym.
Z uwagi na zaistnienie pandemii COVID-19 realizacja wszystkich działań w porozumieniu z partnerem Islandzkim została przesunięta na 2022 rok.
Kontynuując projekt w 2022 roku przeprowadzono dwa szkolenia oraz jedną wizytę studyjną. W marcu 2022 roku miała miejsce realizacja szkolenia ogólnopolicyjnego w Rejkjaviku (Islandia). W spotkaniu wzięło udział 10 przedstawicieli strony Islandzkiej i 12 przedstawicieli strony Polskiej specjalizujących się głównie w zwalczaniu przestępczości w tym przestępczości zorganizowanej i narkotykowej, korzystający w trakcie czynności służbowych ze współpracy międzynarodowej. Spotkanie miało charakter szkoleniowy.
Kolejne szkolenie zostało zrealizowane w kwietniu 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W szkoleniu wzięło udział 12 przedstawicieli strony Islandzkiej i 6 przedstawicieli strony Polskiej specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości narkotykowej, wykonywaniu czynności polegających na likwidacji laboratoriów narkotyków, prowadzeniu czynności procesowych w takich laboratoriach.
W maju 2022 r. zorganizowano wizytę studyjną w Rejkjaviku (Islandia), w której wzięło udział sześciu przedstawicieli strony Islandzkiej i sześciu przedstawicieli strony Polskiej. Uczestnicy to prowadzący sprawy, w ramach których wykorzystano informacje wymienione w ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy stronami projektu lub w których współpraca międzynarodowa będzie konieczna w przyszłości. Spotkanie miało charakter wymiany doświadczeń funkcjonariuszy operacyjnych.
W marcu 2023 roku odbyła się druga wizyta studyjna, podczas której do Polski przyjechało sześciu funkcjonariuszy Policji z Islandii, w celu wymiany doświadczeń (job shadowing). Podczas spotkania na terenie Polski funkcjonariusze z Islandii mogli zapoznać się z metodyką pracy funkcjonariuszy operacyjnych Zarządu w Katowicach CBŚP oraz zagrożeniami związanymi z działaniem zorganizowanych grup przestępczych o charakterze narkotykowym.
W czerwcu 2023 r. odbyło się seminarium podsumowujące projekt, w którym wzięli udział m.in. wysokiej rangi przedstawiciele Policji obu krajów. Podczas seminarium przedstawiono podsumowanie działań zrealizowanych w ramach inicjatywy oraz efekty ich realizacji. Ponadto w związku z likwidacją przez CBŚP dwóch nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych, w których produkowany był mefedron i klefedron, utworzono dodatkowy panel, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony partnera. Przedstawiono modus operandi grup przestępczych, zaprezentowano proces wykrywczy oraz sposób zabezpieczenia ww. laboratoriów. Na zakończenie seminarium przedstawiciele obu stron, zapewnili o dalszej współpracy na poziomie operacyjnym, wymiany informacji oraz doświadczeń w postaci wspólnych szkoleń i działań. Wyrazili chęć kontynuacji projektu oraz podkreślili, że cel obecnego przedsięwzięcia został całkowicie osiągnięty.