Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021

Projekt jest dofinansowany z budżetu państwa.

Doskonalenie procesu gromadzenia, analizy i oceny dowodów w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej przy wykorzystaniu sieci pracowni informatyki śledczej laboratoriów kryminalistycznych polskiej Policji

Projekt jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt jest dofinansowany z budżetu państwa.

Fundusze norweskie

Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994-2014.

Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to:

  1. innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca;
  2. integracja społeczna, zatrudnianie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
  3. środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
  4. kultura, społeczeństwo obywatelski, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
  5. społeczeństwo i sprawy wewnętrzne.

Więcej informacji na temat funduszy norweskich znajdziesz na stronie: www.norwaygrants.org oraz www.eog.gov.pl

Informacja o projekcie

Tytuł Projektu:

"Doskonalenie procesu gromadzenia, analizy i oceny dowodów w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej przy wykorzystaniu sieci pracowni informatyki śledczej laboratoriów kryminalistycznych polskiej Policji"

Program:

Projekt realizowany w ramach środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Wartość projektu: 4 424 625 EUR w tym finansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego: 3 760 931 EUR, współfinansowanie: 663 694 EUR.

Umowa o dofinansowanie: Umowa nr 4/NMF/2021 ws. Projektu została podpisana 16 kwietnia 2021 r.

Okres realizacji: 01.01. 2021 r. – 30.04.2024 r.

Wydarzenia związane z projektem

Cel projektu: Celem projektu jest stworzenie nowoczesnego, długofalowego i trwałego systemu szkolenia w zakresie informatyki śledczej i zwalczania cyberprzestępczości dla pracowników policyjnych laboratoriów kryminalistycznych, jak również wyposażenia ich w specjalistyczny sprzęt. Tak przeszkolona i wyposażona kadra będzie mogła dokonać zabezpieczenia, a następnie analizy elektronicznego materiału dowodowego w sposób, który sprawi, iż będzie on niepodważalny w sprawach związanych z transgraniczną przestępczością komputerową.

Projekt jest realizowany przez KGP - jako beneficjenta we współpracy z CLKP - jako pomysłodawcą projektu oraz jednostką odpowiedzialną za merytoryczny i organizacyjny nadzór nad działaniami w ramach projektu. Partnerem Projektu jest Norweski Uniwersytet Policyjny - Politihøgskolen.

Projekt ma zasięg ogólnopolski – przewidziane są szkolenia specjalistyczne i zakup sprzętu dla wszystkich LK KWP/KSP oraz CLKP.

Działania:

  • Wizyty studyjne w celu zapoznania się z rozwiązaniami IT Forensic stosowanymi przez policję holenderską, norweską, francuską i niemiecką
  • Specjalistyczne szkolenia z zakresu informatyki śledczej, również w partnerstwie z Norweskim Uniwersytetem Policyjnym
  • Zakup sprzętu specjalistycznego i oprogramowania dla 18 jednostek, w tym: 17 LK KWP/KSP i CLKP
  • Organizacja 3 przedsięwzięć promujących projekt

Aktualności:

W kwietniu 2022 r. (25-29.04.2022 r.)  odbyła się wizyta w Republice Federalnej Niemiec przedstawiciele polskich policyjnych laboratoriów kryminalistycznych mieli okazje odwiedzić cztery instytucje:

  • Bundeskanzleramt - Urząd Kanclerza Niemiec
  • Landeskriminalamt Eberswalde (LKA Brandenburg) - Krajowy Urząd Kryminalny kraju związkowego Brandenburgia
  • Landeskriminalamt Berlin (LKA Berlin) - Krajowy Urząd Kryminalny kraju związkowego Berlin
  • Bundespolizei Berlin (BPOL Berlin) - Policja Federalna w Berlinie

Podczas wizyty polscy policjanci zapoznawali się ze strukturą niemieckiej Policji kryminalnej oraz tamtejszych laboratoriów kryminalistycznych. Przyglądali się posiadanemu wyposażeniu oraz obserwowali pracę swoich niemieckich odpowiedników. Poznali strukturę organizacyjną niemieckiego laboratorium kryminalistycznego, która charakteryzuje się wąskim podziałem specjalności. Zapoznano się z zapleczem sprzętowym i programowym wykorzystywanym przez niemiecką Policję. Szczególna uwaga polskich przedstawicieli skupiona była na posiadanym przez niemieckie instytucje policyjne oprogramowaniu do akwizycji danych z urządzeń cyfrowych.

W 2022 r. opracowano wspólnie z Partnerem norweskim kwestionariusze ankiet mające na celu rozpoznanie potrzeb szkoleniowych wśród pracowników laboratoriów kryminalistycznych KWP/KSP oraz CLKP, dla których będą one przeznaczone. Uzupełnione ankiety zostały przekazane Partnerowi norweskiemu, w celu dokonania analizy i opracowania na podstawie ich rezultatów szczegółowego programu szkolenia. W trakcie przygotowania jest szczegółowy program ww. szkoleń oraz trwają przygotowania do ich realizacji.

W sierpniu 2022 r. odbyła się wizyta studyjna w Królestwie Norwegii. Przedstawiciele polskich policyjnych laboratoriów kryminalistycznych mieli okazje odwiedzić trzy instytucje: 

  1. National Cybercrime Centre (NC3) Wyspecjalizowana jednostka do walki z cyberprzestępczością Norweskiej Policji, działająca w ramach organizacji National Criminal Investigation Service (NCIS).
  2. Oslo Police District, Odpowiednik KWP w Oslo mająca pod sobą 3 komisariaty w stolicy Norwegii.
  3. Police University CollegePolitihøgskolen, Uniwersytet Policyjny w Oslo

Podczas wizyty polscy policjanci zapoznawali się ze strukturą norweskiej Policji kryminalnej oraz tamtejszych laboratoriów kryminalistycznych. Przyglądali się posiadanemu wyposażeniu oraz obserwowali pracę swoich norweskich odpowiedników. Poznali zaplecze sprzętowe i programowe wykorzystywane przez norweską Policję.

W styczniu 2023 r. rozpoczęto realizację serii szkoleń specjalistycznych we współpracy z Partnerem Projektu – Norweskim Uniwersytetem Policyjnym, które trwały do 24 listopada 2023 r. Zrealizowano łącznie 22 edycje szkoleń z udziałem Partnera norweskiego, w których zapewniono 300 miejsc szkoleniowych dla biegłych i certyfikowanych ekspertów z CLKP i laboratoriów kryminalistycznych Komend Wojewódzkich i Komendy Stołecznej Policji. 

Zgodnie z harmonogramem zrealizowane zostały przedsięwzięcia szkoleniowe poświęcone zdobyciu teoretycznej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności badania technik włamania do sieci poprzez zbieranie śladów i gromadzenie odpowiednich dowodów cyfrowych, pn. „Network forensics intermediate course” oraz nabyciu umiejętności pozwalających na ujawnienie i prawidłową identyfikację śladów pozostawionych przez złośliwe oprogramowania w pamięci dowodowych urządzeń, pn. „Malware analisys”. 

Ukończone zostało również szkolenie pozwalające na nabycie umiejętności dot. prawidłowego rozpoznania zabezpieczeń kryptograficznych stosowanych obecnie przez użytkowników, wybór odpowiednich narzędzi, a następnie podjęcie próby przełamania takiego zabezpieczenia, pn. „Decryption of encrypted data carriers” oraz szkolenia umożliwiające uczestnikom nabycie umiejętności dot. poprawnego zabezpieczenia na miejscu zdarzenia danych ulotnych zawartych w pamięci urządzeń informatycznych, pn. „Volatile Data Acquisition (Live Data Forensics)”.

Zrealizowano również w pełni szkolenia z zakresu niskopoziomowej analizy urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android i iOS „Advance low level analysis of mobile devices” 

Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Trenerzy z m.in. Norwegii, Hiszpanii, Irlandii, Estonii, Niemiec oraz Belgii nie tylko reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy technicznej, ale również w przystępny sposób przekazali ją słuchaczom. Należy zaznaczyć, że szkolenia są wysokospecjalistyczne. Realizowane były w  10  i 20 osobowych grupach i w całości przeprowadzane były w języku angielskim.  

Największym zainteresowaniem uczestników cieszyły się szkolenia pn: „Malware analisys” oraz „Network forensics intermediate course”.  Na te szkolenia zgłosiło się więcej chętnych, niż przewidywano w projekcie. 

Dodatkowo, zrealizowano serię szkoleń prowadzonych przez podmiot zewnętrzny z zakresu odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników. Szkolenia zakończyły się 8 grudnia 2023 r. W 9 edycjach szkoleń przeszkolonych zostało 36 osób.

Ze względu na fakt, że szkolenia zostały zaplanowane w taki sposób, aby biegli i eksperci mogli wziąć udział w więcej niż jednym szkoleniu (było około 336 miejsc szkoleniowych), we wszystkich szkoleniach w ramach projektu zostały przeszkolone 104 osoby.

Dokonano również zakupu sprzętu specjalistycznego i oprogramowania – stanowisk badawczych – wysokowydajnych stacji roboczych, stanowisk do odzyskiwania danych z uszkodzonych urządzeń (chip-off) oraz oprogramowania do akwizycji danych z telefonów komórkowych, przełamywania zabezpieczeń kryptograficznych oraz analizy pozyskanych danych, które zostały przeznaczone dla CLKP oraz Laboratoriów Kryminalistycznych we wszystkich KWP/KSP. Oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy zwiększy możliwości badawcze w obrębie urządzeń mobilnych.

W dniach 8-9 lutego w hotelu WINDSOR w Jachrance odbyła się międzynarodowa konferencja podsumowująca realizację projektu. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, departamentów Porządku Publicznego oraz Funduszy Europejskich,  przedstawiciele Policji, w tym Naczelnicy Laboratoriów Kryminalistycznych Komend Wojewódzkich/Stołecznej Policji, który byli rzeczywistymi beneficjentami projektu. W konferencji czynnie uczestniczyli również przedstawiciele partnera - Norweskiego Uniwersytetu Policyjnego. Podczas konferencji podkreślono ogromną wartość działań projektowych oraz  przydatność wiedzy ze szkoleń specjalistycznych, a także zakupionego sprzętu i oprogramowania w pracy biegłych i ekspertów z laboratoriów kryminalistycznych. Niewątpliwie wartością dodaną projektu jest nawiązanie kontaktów krajowych i międzynarodowych.
Realizacja projektu zakończyła się 30 kwietnia 2024 r. Osiągnięto 100% zakładanych rezultatów projektu. Dodatkowo, zarówno Beneficjent, jak i Norweski Uniwersytet Policyjny - Politihøgskolen wyrazili chęć kontynuowania owocnej współpracy w ramach nowej inicjatywy bilateralnej.

The project is financed by the "Internal Affairs" Program implemented under the Norwegian Grants for 2014-2021. The program is at the disposal of the Minister of the Interior and Administration. The project is co-financed from the state budget.

Norway Grants

The Norway Grants and the EEA Grants represent Norway’s contribution towards a green, competitive and inclusive Europe. Through the Norway Grants and the EEA Grants, Norway contributes to reducing social and economic disparities and to strengthening bilateral relations with beneficiary countries in Central and Southern Europe and the Baltics. Norway cooperates closely with the EU through the Agreement on the European Economic Area (EEA). Together with the other donors, Norway has provided €3.3 billion through consecutive grant schemes between 1994 and 2014. Norway Grants are financed solely by Norway and are available in the countries that joined the EU after 2003. For the period 2014-2021, the Norway Grants amount to €1.25 billion. The priorities for this period are:

  1. Innovation, Research, Education, Competitiveness and Decent Work
  2. Social Inclusion, Youth Employment and Poverty Reduction
  3. Environment, Energy, Climate Change and Low Carbon Economy
  4. Culture, Civil Society, Good Governance and Fundamental Rights
  5. Justice and Home Affairs

For more information on Norway Grants, please visit: www.norwaygrants.org and www.eog.gov.pl

Project information

Title of the Project:

"Improvement of the process of gathering, analysis and assessment of the evidence in the area of counteracting transnational cybercrime using the network of Polish Police forensic IT laboratories"

Programme:

The Project is implemented under the funds of the Norwegian Financial Mechanism 2014-2021.

Value of the project: 4 424 625 EUR including funding from the Norwegian Financial Mechanism: EUR 3 760 931 co-financing: EUR  663 694. 

Financial Agreement: Agreement no 4/NMF/2021 was signed on 16.04.2021

Period of implementation: 01.01. 2021  – 30.04.2024

The aim of the project is to create a modern, long-term and sustainable training system in the field of computer forensics and combating cybercrime for employees of police forensic laboratories, as well as equipping them with specialized equipment. Such trained and equipped staff will be able to make security and then analyse electronic evidence in a way that will make it indisputable in cases related to cross-border computer crime.

The project is implemented by the National Police Headquarters - as a beneficiary in cooperation with Central Forensic Laboratory of the Police - as the originator of the project and the unit responsible for substantive and organizational supervision over activities under the project. The Partner of the Project is Norwegian Police University College - Politihøgskolen.

The project is nationwide - specialized training and purchase of equipment are planned for all Police forensic laboratories.

Activities:

  • Study visits to learn about IT forensic solutions used by the Dutch, Norwegian, French and German police
  • Specialized training in the field of IT forensics, also in partnership with the Norwegian Police University
  • Purchase of specialist hardware and software for 18 units, including: CFLP/forensic laboratory of the Provincial Police Headquarters and Metropolitan Police Headquarters
  • Organization of 3 events promoting the project

News:

In April 2022 (25-29.04.2022)  Representatives of Polish police forensic laboratories had the opportunity to visit four institutions:

  • Bundeskanzleramt - Office of the Chancellor of Germany
  • Landeskriminalamt Eberswalde (LKA Brandenburg) - State Criminal Office of the Land of Brandenburg
  • Landeskriminalamt Berlin (LKA Berlin) - National Criminal Office of the Land of Berlin
  • Bundespolizei Berlin (BPOL Berlin) - Federal Police Berlin.

During the visit, Polish police officers got acquainted with the structure of the German Criminal Police and local forensic laboratories. They looked at their equipment and observed the work of their German counterparts. They learned about the organizational structure of the German forensic laboratory, which is characterized by a narrow division of specialties. The hardware and software facilities used by the German Police were familiarized. Particular attention of Polish representatives was focused on the software owned by German police institutions for acquiring data from digital devices.

In 2022, survey questionnaires were developed together with the Norwegian Partner to identify training needs among employees of the regional and CFLP forensic laboratories for which they will be intended. The completed questionnaires were provided to the Norwegian Partner in order to analyse and develop a detailed training program based on their results. A detailed program of the above-mentioned trainings is being prepared and preparations for their implementation are underway.

In August 2022, a study visit to the Kingdom of Norway took place representatives of Polish police forensic laboratories had the opportunity to visit three institutions:

  1. the National Cybercrime Centre (NC3) A specialised cybercrime unit of the Norwegian Police, operating within the National Criminal Investigation Service (NCIS) organisation.
  2. Oslo Police District, the equivalent of the Oslo Police Department with 3 police stations under it in the Norwegian capital.
  3. Police University College - Politihøgskolen, Oslo Police University

During the visit, Polish policemen became acquainted with the structure of the Norwegian Criminal Police and its forensic laboratories. They looked at their equipment and observed the work of their Norwegian counterparts. They learned about the hardware and software facilities used by the Norwegian Police.

In January 2023, a series of specialized training courses was launched in cooperation with the Project Partner, the Norwegian Police University College, which lasted until November 24, 2023. A total of 22 editions of training courses were implemented with the participation of the Norwegian Partner, in which 300 training places were provided for experts and certified experts from CFLP and forensic laboratories of Provincial Police Headquarters and Metropolitan Police Headquarters. 

In accordance with the schedule, training projects devoted to acquiring theoretical and practical knowledge and skills for investigating network intrusion techniques by collecting traces and gathering relevant digital evidence, entitled "Network forensics intermediate course," and acquiring skills for revealing and correctly identifying traces left by malware in the memory of evidentiary devices, entitled "Malware analisys," have been completed. 

Also completed was a training course that allows participants to acquire skills to correctly identify cryptographic security currently used by users, select the appropriate tools, and then attempt to break such security, titled "Decryption of encrypted data carriers," and a training course that allows participants to acquire skills to correctly secure on-site volatile data contained in the memory of IT devices, titled "Volatile Data Acquisition (Live Data Forensics)."
Training courses on low-level analysis of mobile devices running Android and iOS operating systems "Advance low-level analysis of mobile devices" were also fully implemented. 

The trainings were very popular. Trainers from Norway, Spain, Ireland, Estonia, Germany and Belgium, among others, not only represented a very high level of technical knowledge, but also conveyed it to the audience in an accessible manner. It should be noted that the training courses are highly specialized. They were implemented in groups of 10 and 20 people and were conducted entirely in English.  

The trainings entitled "Malware analisys" and "Network forensics intermediate course" were the most popular among participants.  There were more applicants for these trainings than the project anticipated. 

In addition, a series of trainings conducted by an external entity on recovering data from damaged media were implemented. The trainings ended on December 8, 2023. In 9 editions of training courses, 36 people were trained.

Due to the fact that the trainings were planned so that experts and experts could attend more than one training (there were about 336 training places), 104 people were trained in all trainings under the project.

Specialized equipment and software were also purchased - test stations - high-performance workstations, stations for recovering data from damaged devices (chip-off), and software for acquiring data from cell phones, breaking cryptographic security, and analyzing the acquired data, which were allocated to the CFLP and the Forensic Laboratories in all Provincial Police Headquarters and Metropolitan Police Headquarters.

The software and hardware will enhance research capabilities within mobile devices.

On February 8-9, an international conference summarizing the implementation of the project was held at the WINDSOR Hotel in Jachranka. The conference was attended by representatives of the Ministry of Internal Affairs and Administration, the Departments of Public Order and European Funds, representatives of the Police, including the Heads of Forensic Laboratories of the Provincial / Metropolitan Police Headquarters, who were the actual beneficiaries of the project. Representatives of the partner, the Norwegian Police University, also actively participated in the conference. During the conference, the great value of the project activities and the usefulness of the knowledge from specialized training, as well as the purchased equipment and software in the work of experts and experts from forensic laboratories were emphasized. Undoubtedly, the added value of the project is the establishment of national and international contacts.

The implementation of the project ended on April 30, 2024, and 100% of the anticipated project results were achieved. 

In addition, both the Beneficiary and the Norwegian Police University expressed their willingness to continue fruitful cooperation within the framework of the new bilateral initiative.

do góry