Pomagamy i chronimy – urządzenia do obsługi miejsca zdarzenia – tachimetry
Tytuł projektu:
Pomagamy i chronimy – urządzenia do obsługi miejsca zdarzenia – tachimetry
Wartość projektu:
5 969 000 zł, w tym dofinansowanie UE: 4 806 794,91 zł i współfinansowanie: 1 162 205,09 zł
Umowa o dofinasowanie:
Projekt ujęty w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych dla Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (nr 5.3-10). Preumowa została podpisana w dniu 14 sierpnia 2024 r.
Okres realizacji:
Okres realizacji: od II kwartału 2024 r. do IV kwartału 2026 r.
Cel projektu:
Zwiększenie skuteczności działań Policji w zakresie poprawy/ochrony bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakup nowoczesnego sprzętu przyczyni się do sprawniejszej i efektywniejszej realizacji zadań przez policjantów w zakresie podejmowania interwencji drogowych.
Grupa docelowa:
Bezpośrednimi odbiorcami produktów projektu będą policjanci ruchu drogowego polskiej Policji. Policjant ruchu drogowego w polskiej Policji to funkcjonariusz, który specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach oraz w egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego. Jego rola jest niezwykle ważna dla utrzymania porządku i ochrony życia oraz zdrowia uczestników ruchu drogowego. Policja pełni szczególną rolę wśród podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Na nią to bowiem nałożony został ustawowy obowiązek Czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowania ruchem i jego kontrolowanie. Policjant ruchu drogowego musi być zatem wyposażony w szereg niezbędnych narzędzi, wykorzystywanych w służbie, a niezbędnych do efektywnego wykonywania zadań służbowych tj. m.in. w tachimetry.
Ponadto, grupą docelową projektu są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego w Polsce – ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych użytkowników dróg (piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści), jakkolwiek realizacja celów projektu wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa zmotoryzowanych uczestników ruchu. Realizacja projektu powinna wpłynąć na zmniejszenie liczy wypadków drogowych, a także na redukcji ilości ofiar śmiertelnych i rannych w wyniku takiego zdarzenia.
Działania:
- Zakup 40 szt. urządzeń wraz z oprogramowaniem oraz instruktaż z zakresu obsługi dla 164 policjantów (w tym 4 ze szkół policyjnych).
- Informacja i promocja (zakup materiałów informacyjno- promocyjnych).
- Zakup tablicy promocyjnej (pamiątkowej).
- Koszty pośrednie.
Efekty:
Zadaniem Policji na miejscu zdarzenia drogowego jest m.in. przeprowadzenie czynności procesowych, które mają charakter niepowtarzalny, w szczególności w zakresie ujawnienia i udokumentowania śladów kryminalistycznych. W chwili obecnej w większości przypadków zabezpieczanie i dokumentowanie śladów odbywa się poprzez ręczne wykonywanie pomiarów za pomocą drogomierza kołowego, a następnie sporządzenie szkicu kryminalistycznego miejsca wypadku na papierze milimetrowym. Taki sposób działania jest czasochłonny, a przy tym obarczony możliwością popełnienia istotnych błędów, utrudnia też wierne odzwierciedlenie układu geometrycznego miejsca, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z łukiem drogi, czy skomplikowanym skrzyżowaniem. Wymiarowanie z zastosowaniem techniki laserowej (tachimetrów) poprawi precyzję pomiarów, umożliwi ich wizualizację na szkicu wykonanym przy pomocy specjalistycznego oprogramowania komputerowego, pozwoli na opracowanie własnych podkładów newralgicznych skrzyżowań, wiernie odzwierciedlających układ przestrzenny drogi lub zastosowanie podkładów geodezyjnych. W efekcie czas sporządzania szkiców kryminalistycznych zostanie ograniczony do minimum z jednoczesnym polepszeniem ich jakości, w tym zachowaniem obiektywizmu.
Doposażenie pionu ruchu drogowego w taki sprzęt przyczyni się w sposób bezpośredni do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powyższe pozwoli na realizację celu szczegółowego działania, jakim jest Rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawę dostępu do TEN‐T oraz mobilności transgranicznej.
Aktualności:
Wniosek o dofinansowanie został złożony w dniu 29 sierpnia 2024 r. w ramach naboru projektów w procedurze niekonkurencyjnej.