Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Pomagamy i chronimy – ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu w kontroli ruchu drogowego oraz dodatkowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego

Planowana realizacja 2024-2026

Tytuł projektu:

Pomagamy i chronimy - ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu w kontroli ruchu drogowego oraz dodatkowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego

Wartość projektu:

28 750 000 zł, w tym dofinansowanie UE: 23 132 358,92 zł i współfinansowanie: 5 617 641,08 zł

Umowa o dofinansowanie:

Projekt ujęty w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych dla Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (nr 5.3-08). Preumowa została podpisana w dniu 30 lipca 2024 r. 

Okres realizacji:

od II kwartału 2024 do IV kwartału 2026 r.

Cel projektu:

Zwiększenie skuteczności działań Policji w zakresie poprawy/ochrony bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakup nowoczesnego sprzętu, a także przeprowadzenie szkoleń przyczyni się do sprawniejszej i efektywniejszej realizacji zadań przez policjantów w zakresie podejmowania interwencji drogowych.

Grupa docelowa: 

Bezpośrednimi odbiorcami produktów projektu będą policjanci ruchu drogowego polskiej Policji. Policjant ruchu drogowego w polskiej Policji to funkcjonariusz, który specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach oraz w egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego. Jego rola jest niezwykle ważna dla utrzymania porządku i ochrony życia oraz zdrowia uczestników ruchu drogowego. Policja pełni szczególną rolę wśród podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Na nią to bowiem nałożony został ustawowy obowiązek Czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowania ruchem i jego kontrolowanie. Policjant ruchu drogowego musi być zatem wyposażony w szereg niezbędnych narzędzi, wykorzystywanych w służbie, a niezbędnych do efektywnego wykonywania zadań służbowych  tj. m.in. w laserowe mierniki prędkości.

Ponadto, grupą docelową projektu są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego w Polsce – ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych użytkowników dróg (piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści), jakkolwiek realizacja celów projektu wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa zmotoryzowanych uczestników ruchu. Realizacja projektu powinna wpłynąć na zmniejszenie liczy wypadków drogowych, a także na redukcji ilości ofiar śmiertelnych i rannych w wyniku takiego zdarzenia.

Działania:

  • Zakup 600 szt. laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu wraz z instruktażem dla przyszłych użytkowników – 1200 policjantów.
  • Szkolenia dla 453 policjantów z jednostek terenowych Policji oraz 10 instruktorów z CSP w Legionowie realizujących zajęcia z doskonalenia techniki jazdy motocyklem.
  • Informacja i promocja (zakup materiałów informacyjno- promocyjnych).
  • Zakup tablicy promocyjnej (pamiątkowej).
  • Koszty pośrednie.

Efekty:

Doposażenie jednostek Policji w przyrządy laserowe pozwoli realizować nadzór służbowy w zakresie pomiaru prędkości w sposób efektywny i skuteczny, przyczyniając się w sposób pośredni do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powyższe pozwoli na realizację celu szczegółowego działania, jakim jest Rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawę dostępu do TEN‐T oraz mobilności transgranicznej. Ponadto, doposażenie policjantów ruchu drogowego w nowoczesne laserowe mierniki prędkości w znacznym stopniu zwiększy poziom bezpieczeństwa na drogach, bowiem umożliwi precyzyjne wykonanie pomiaru z większej odległości, a także podanie sygnału do zatrzymania z odpowiednim wyprzedzeniem, co zapewni możliwość płynnego i bezpiecznego zatrzymania pojazdu w warunkach wzmożonego ruchu drogowego.

Dodatkowo doskonalenie umiejętności kierowania motocyklem przez policjantów ruchu drogowego przełoży się na poszerzenie wiedzy i podniesienie kompetencji ich użytkowników w zakresie bezpieczeństwa jazdy jednośladem, w tym umiejętności praktycznych, co w konsekwencji również wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Aktualności:

Wniosek o dofinansowanie został złożony w dniu 29 sierpnia 2024 r. w ramach naboru projektów w procedurze niekonkurencyjnej. 

Komenda Główna Policji informuje, że funkcjonuje mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych. Informacje o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego można zgłaszać poprzez:
adres e-mail: naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl lub rownosc.feniks@mfipr.gov.pl za pośrednictwem formularza.

do góry