Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Pomagamy i chronimy – samochody osobowe oznakowane o podwyższonych parametrach dla pionu ruchu drogowego

Planowana realizacja 2024-2026

Tytuł projektu:

Pomagamy i chronimy - samochody osobowe oznakowane o podwyższonych parametrach dla pionu ruchu drogowego  

Wartość projektu:

48 668 000 zł, w tym dofinansowanie: UE: 39 318 623,60  zł i współfinansowanie: 9 349 376,40  zł

Umowa o dofinansowanie:

Projekt ujęty w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych dla Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (nr 5.3-09). Preumowa została podpisana w dniu 14 sierpnia 2024 r.

Okres realizacji:

od II kwartału 2024 r. do IV kwartału 2026 r.

Cel projektu:

Zwiększenie skuteczności działań Policji w zakresie poprawy/ochrony bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakup nowoczesnego sprzętu, a także przeprowadzenie szkoleń przyczyni się do sprawniejszej i efektywniejszej realizacji zadań przez policjantów w zakresie podejmowania interwencji drogowych.

Grupa docelowa:

Bezpośrednimi odbiorcami produktów projektu będą policjanci ruchu drogowego polskiej Policji. Policjant ruchu drogowego w polskiej Policji to funkcjonariusz, który specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach oraz w egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego. Jego rola jest niezwykle ważna dla utrzymania porządku i ochrony życia oraz zdrowia uczestników ruchu drogowego. Policja pełni szczególną rolę wśród podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Na nią to bowiem nałożony został ustawowy obowiązek Czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowania ruchem i jego kontrolowania. Policjant ruchu drogowego musi być zatem wyposażony w szereg niezbędnych narzędzi, wykorzystywanych w służbie, a niezbędnych do efektywnego wykonywania zadań służbowych  tj. m.in. w laserowe mierniki prędkości, samochody oznakowane.

Ponadto, grupą docelową projektu są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego w Polsce – ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych użytkowników dróg (piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści), jakkolwiek realizacja celów projektu wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa zmotoryzowanych uczestników ruchu. Realizacja projektu powinna wpłynąć na zmniejszenie liczy wypadków drogowych, a także na redukcji ilości ofiar śmiertelnych i rannych w wyniku takiego zdarzenia.

Działania:

  • Zakup 100 szt. samochodów osobowych oznakowanych o podwyższonych parametrach (pojazdy wyposażone m.in. w kolczatkę drogową, latarkę z nasadką,  elementy do zabezpieczenia miejsca zdarzenia np. dyski świetlne, radiotelefony).
  • Zakup 100 szt. laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu wraz z instruktażem dla przyszłych użytkowników – 200 policjantów.
  • Szkolenie z doskonalenia techniki jazdy samochodem z elementami jazdy w kolumnie i pościgu dla  400 policjantów – użytkowników zakupionych pojazdów oraz 6 instruktorów z CSP w Legionowie realizujących zajęcia z doskonalenia techniki jazdy.
  • Informacja i promocja (zakup materiałów informacyjno- promocyjnych).
  • Zakup tablicy promocyjnej (pamiątkowej).
  • Koszty pośrednie.

Efekty:

Działania pionu ruchu drogowego wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego wymagają nie tylko dużej mobilności, ale również możliwości szybkiej i skutecznej reakcji na pojawiające się zagrożenia w ruchu drogowym. W ostatnim czasie dynamicznie rozwijana jest w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe). Dopuszczalne limity prędkości na tych drogach - wynoszące odpowiednio 140/120 km/h – są często przekraczane. Fakt ten sprawia, że do monitorowania ruchu drogowego niezbędne są m.in. pojazdy o podwyższonych parametrach technicznych. Analizując przyczyny wypadków drogowych można zauważyć, że głównym ich powodem jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, przy czym nadmierna prędkość pociąga za sobą dużo większą liczbę ofiar śmiertelnych. Mimo sukcesywnego ograniczenia liczby wypadków (w tym ofiar śmiertelnych), w dalszym ciągu przekraczanie prędkości stanowi jeden z głównych czynników wysokiej śmiertelności. Nadmierna prędkość, w sposób bezpośredni przekłada się również na ciężkość doznanych obrażeń, zwłaszcza przy wypadkach z udziałem pieszych. Fakt ten wymusza adekwatną i zintensyfikowaną pracę Policji w tym zakresie m.in. przy wykorzystaniu pojazdów o podwyższonych parametrach.

Dodatkowo doskonalenie umiejętności kierowania samochodem przez policjantów ruchu drogowego przełoży się na poszerzenie wiedzy i podniesienie kompetencji ich użytkowników w zakresie bezpieczeństwa jazdy, w tym umiejętności praktycznych, co w konsekwencji również wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Doposażenie pionu ruchu drogowego w taki sprzęt i kompetencje przyczyni się w sposób bezpośredni do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powyższe pozwoli na realizację celu szczegółowego działania, jakim jest Rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawę dostępu do TEN‐T oraz mobilności transgranicznej.

Aktualności:

Wniosek o dofinansowanie został złożony w dniu 29 sierpnia 2024 r. w ramach naboru projektów w procedurze niekonkurencyjnej.

Komenda Główna Policji informuje, że funkcjonuje mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych. Informacje o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego można zgłaszać poprzez:
adres e-mail: naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl lub rownosc.feniks@mfipr.gov.pl za pośrednictwem formularza.

do góry