EMERALD Wzmocnienie interoperacyjności organów ścigania Unii Europejskiej w zakresie zwalczania produkcji i przemytu produktów grupy Cannabis
Wartość projektu:
823 894,65 EUR, finansowanie z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego poza komponentem krajowym: 741 505,18 EUR (90%); współfinansowanie: 82 389,46 EUR.
Umowa o dofinansowanie:
Umowa nr 101114246 została podpisane 04.10.2023 r. Projekt rozpoczął się 15.10.2023 r. i potrwa do 14.10.2025 r.
Cel projektu: Celem projektu jest wzmocnienie możliwości oraz koordynacji działania organów ścigania w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej, opierającej się na produkcji i przemycie produktów grupy „cannabis”. Tym samym główną osią działań będzie wsparcie realizacji spraw i operacji międzynarodowych z partnerami konsorcjum, a także budowanie potencjału kadr i struktur organów ścigania.
Projekt realizowany jest w ramach działań szczególnych EMPACT.
Działania:
W ramach projektu przewidziano następujące działania:
- sesje szkoleniowe w zakresie kryptowalut, ukrywania narkotyków w pojazdach, usług pocztowych i kurierskich, handlu narkotykami przy użyciu szybkich łodzi i kryptowalut,
- spotkania wysokiego szczebla dla organów ścigania UE,
- 40 spotkań koordynacyjnych
- przeszkolenie 80 funkcjonariuszy organów ścigania,
- poprawę jakości dochodzeń w państwach członkowskich UE,
- utworzenie trwałej sieci współpracy decydentów UE,
- utworzenie stałej linii współpracy między państwami członkowskimi oraz z Mołdawią, Wielką Brytanią i USA.
Dzięki realizacji projektu nastąpi zwiększenie zdolności organów ścigania w zakresie wspierania kluczowych państw członkowskich mających problemy ze zwalczaniem przestępstw związanych z konopiami indyjskimi. Inicjatorem projektu jest Polska. Wnioskodawcą jest COPE MSWiA, a współwnioskodawcami Komendant Główny Policji (reprezentowany przez Centralne Biuro Śledcze Policji) i Hiszpańska Policja Krajowa. Projekt jest oficjalnie wspierany przez EMCCDA. W projekcie zaangażowane są takie kraje jak: Niemcy, Francja, Holandia, Szwecja, Włochy oraz kraje trzecie: Mołdawia, Wielka Brytania i USA. Planowane jest zaangażowanie organów UE, takich jak Europol i MAOC (N). Beneficjentami krótkoterminowymi są przeszkoleni funkcjonariusze organów ścigania, średnioterminowi – organy państw członkowskich ze względu na zwiększone możliwości w prowadzeniu dochodzeń związanych z konopiami indyjskimi, beneficjentem długoterminowym jest społeczeństwo UE, które skorzysta na poprawie bezpieczeństwa.
Aktualności:
W dniu 22.11.2023 r. w Madrycie odbyła się konferencja rozpoczynająca projekt.
W dniach 15-16 maja 2024 roku w San Diego w Stanach Zjednoczonych Ameryki odbyło się pierwsze spotkanie wysokiego szczebla - High-Level Meeting w ramach projektu.