Program Komisji Europejskiej Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Policja) – poza komponentem krajowym 2021-2027

HECTOR - Wzmocnienie ochrony obiektów turystycznych w Europie

w realizacji

Wartość projektu:

2 089 198,54 EUR, finansowanie z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego poza komponentem krajowym: 1 880 278,68 EUR (90%); współfinansowanie: 208 919,86 EUR.

Umowa o dofinansowanie:

r 101100558 została podpisana 25.10.2023 r.

Okres realizacji:

Projekt rozpoczął się 01.12.2023 r. i potrwa do 30.10.2025 r.

Cel projektu:

Projekt HECTOR ma na celu stworzenie holistycznego podejścia do ochrony infrastruktury turystycznej w całej Europie, które obejmie działania wynikające ze współpracy między sektorem prywatnym i publicznym (SPO, zalecenia, wytyczne, narzędzia, protokoły zarządzania i dobre praktyki na wszystkich poziomach bezpieczeństwa, ochrony), łącząc w ten sposób elementy konkretnego doświadczenia i wiedzy specjalistycznej od kilku zainteresowanych stron (LEA, gmin, środowisk akademickich, operatorów turystycznych itp.), co obejmuje zarówno strategiczne priorytety UE dotyczące ochrony przestrzeni publicznej, jak i opracowane przez UE narzędzia, metody i zalecenia w tej dziedzinie.

Nazwa projektu została zainspirowana rolą Hektora podczas wojny trojańskiej. Był to bohater gotowy zrobić wszystko, aby chronić swoich obywateli przed największymi zagrożeniami. Tak jak w dzisiejszych czasach konieczne jest to, aby społeczność europejska podniosła poziom bezpieczeństwa w branży turystycznej i podjęła wszelkie niezbędne środki, które chroniłyby wartości takie jak wolność i demokracja, promowane przez program wzmocnienia ochrony miejsc turystycznych w Europie, znany pod akronimem HECTOR.

Działania w ramach projektu:

W ramach projektu przewidziano:

  • Utworzenie przeszkolonej grupy ds. oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem (SRAG), identyfikującej wyzwania związane z bezpieczeństwem i powiązane słabe punkty w określonych obiektów turystycznych, z wykorzystaniem narzędzi i metodologii UE.
  • Wypracowanie obserwatorium incydentów krytycznych (CIO), które będzie aspirowało do pozycji punktu odniesienia dla analizy ryzyka, wykorzystując wiedzę do tworzenia SPO, zaleceń i wytycznych.
  • Opracowanie kompleksowego planu modelu bezpieczeństwa dla obiektów turystycznych, który będzie obejmował zarówno istniejące metody i opracowania ustanowione przez UE, jak i te podniesione podczas realizacji projektu.
  • Opracowanie wspólnych programów szkoleniowych dla obiektów i wydarzeń turystycznych, z wykorzystaniem nowoczesnej metodologii
  • Ustanowienie sprawnej sieci operatorów przestrzeni publicznych dla miejsc i obiektów turystycznych, w ramach której ustanowiony zostanie mechanizm monitorowania postępów oraz wdrażania dobrych praktyk i polityk UE.
  • Przeprowadzenie ćwiczeń antyterrorystycznych na dużą skalę w celu zweryfikowania współpracy między zainteresowanymi stronami w zakresie poziomu gotowości, skuteczności nowo wprowadzonych narzędzi oraz poprawy reakcji na obawy związane z incydentami bezpieczeństwa.
  • Zapewnienie widoczności projektu i świadomości jego wyników na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim oraz wśród wszystkich grup odpowiednich praktyków, decydentów i zainteresowanych stron.
  • Udostępnienie wyników projektu zainteresowanym praktykom, decydentom i kluczowym decydentom zaangażowanym w zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru turystyki.

 

Aktualności:

W dniach 14-15 grudnia 2023 r. w Verii/Grecja odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt.

W dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Salonikach/Grecja odbyły się warsztaty dot. analizy ryzyka i plan modelu bezpieczeństwa w krajobrazie turystycznym UE.

do góry