Strona główna serwisu Równość płci w Policji

Plan Równości Płci w Policji – szkolenie dla członków komisji ds. działań profilaktycznych

7 czerwca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyło się szkolenie pt. „Przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć. Różnorodność w środowisku pracy/służby”. W spotkaniu udział wzięli członkowie komisji do spraw działań profilaktycznych oraz postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji konfliktowej, zachowań mobbingowych, dyskryminacji lub innych zachowań niepożądanych.

Celem szkolenia zorganizowanego przez koordynatorkę ds. wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2023-2026 woj. podkarpackiego było wyposażenie uczestników i uczestniczek szkolenia w wiedzę na temat zagadnień związanych z płcią, w tym m.in. stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji, molestowania seksualnego, jak również przemocy z uwagi na płeć i przemocy domowej. 

W powyższe działanie wsparły przedstawicielki Sekcji Psychologów oraz Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie.

Podinsp. Anna Bielec z Sekcji Psychologów KWP w Rzeszowie w swoim wystąpieniu pt. Psychologia płci w kontekście komunikacji przybliżyła słuchaczom i słuchaczkom najważniejsze kwestie związane z płcią, omówiła stereotypy na temat różnic w komunikacji między płciami, jak również odniosła się do stylów komunikacyjnych, m.in. nabywanych w drodze socjalizacji, a także wynikających z nich barier i sposobów ich pokonywania.

Następnie Monika Marchwiany - koordynatorka ds. wdrażania Planu Równości Płci (…) wyjaśniła znaczenie stereotypów i uprzedzeń (w tym związanych z płcią), ich funkcje i konsekwencje ich używania, a także ich wpływ na postrzeganie różnorodności. 

Omówiła także niekorzystne zjawiska, które mogą wystąpić w kulturze organizacyjnej (tj. jak mobbing, dyskryminacja, w tym dyskryminacja z uwagi na płeć)  a także podstawowe sposoby ich przeciwdziałaniu w miejscu służby/pracy.

Przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć, w tym przemocy domowej było tematem wystąpienia nadkom. Elżbiety Siupik z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, w trakcie którego przybliżyła uczestnikom mechanizmy rządzące przemocą, omówiła zagadnienia związane przemocą domową i procedurą „Niebieska Karta”, a także główne założenie programu „MOC – TAK, PRZEMOC – NIE”. 

W przedsięwzięciu uczestniczyli członkowie komisji KWP/KMP/KPP woj. podkarpackiego ds. działań profilaktycznych oraz postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji konfliktowej, zachowań mobbingowych, dyskryminacji lub innych zachowań niepożądanych.

Szkolenie odbyło się w ramach realizacji zadań wynikających z Planu Równości Płci w Policji na lata 2023 – 2026 - dokumentu na rzecz wzmacniania równościowego środowiska pracy i służby w Policji, wolnego od dyskryminacji i uprzedzeń oraz opartego na wzajemnym szacunku i poszanowaniu godności.