W spotkaniu, na zaproszenie Marty Krasuskiej, Pełnomocniczki Komendanta Głównego Policji ds. wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2023-2026, udział wzięli koordynatorzy ds. wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2023-2026, powołani przez komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji, Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendanta Centralnego Biura Zwalczenia Cyberprzestępczości, Dowódcę Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie oraz komendantów szkół Policji. Koordynatorzy Ci pełnią rolę regionalnych punktów kontaktowo-konsultacyjnych w zakresie równości płci oraz odpowiedzialni są między innymi za gromadzenie i upowszechnianie informacji na temat dobrych praktyk równościowych w jednostkach organizacyjnych Policji.
Podczas spotkania omówiono sprawozdanie roczne z realizacji Planu oraz najważniejsze przedsięwzięcia i inicjatywy podejmowane w jednostkach Policji na rzecz równości płci w Policji w 2024 r. Przedstawiono także stan realizacji przedsięwzięć koordynowanych centralnie.
Pierwszy dzień spotkania skoncentrowany był na omówieniu projektu programu lokalnego doskonalenia zawodowego „Równość płci oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć w Policji”, który będzie realizowany we wszystkich jednostkach Policji w kolejnych latach. Ideą przedmiotowego projektu edukacyjnego jest podjęcie próby niwelowania wszelkich barier w realizacji zasady równego traktowania, w tym krzywdzącego języka, zachowań i postaw, podstawę których mogą stanowić funkcjonujące stereotypy i uprzedzenia na temat płci. Program stanowi także narzędzie do skutecznego zapobiegania przypadkom nierównego traktowania ze względu na płeć w Policji, w tym niewłaściwym zachowaniom motywowanych płcią.
W spotkaniu udział wzięły także przedstawicielki Fundacji Feminoteka - Joanna Gzyra-Iskandar, Dyrektorka ds. komunikacji i Rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet oraz Izabela Możdrzeń, koordynatorka programu "Stand Up", które przywitał insp. Robert Żółkiewski, Dyrektor Gabinetu Komendy Głównej Policji. Podczas spotkania przedstawiono działania Fundacji, w tym jeden z aktualnie realizowanych przez Fundację projektów w ramach kampanii „Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”. Omówienie metodologii 5D, narzędzia reagowania na molestowanie, czyli narzędzi jak nie pozostać bezradnym świadkiem i zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby doświadczającej molestowania, wzbudziły bardzo duże zainteresowanie uczestników spotkania i z pewnością staną się inspiracją dla realizowanych szkoleń w zakresie równości płci oraz zaowocują pogłębioną współpracą.
W drugim dniu spotkania udział wziął nadinsp. dr Tomasz Michułka, Zastępca Komendanta Głównego Policji, który podziękował koordynatorom za ich zaangażowanie na rzecz równego traktowania. Zapoznając się z ustaleniami poprzedniego dnia w zakresie inicjatyw szkoleniowych, Komendant podkreślił potrzebę budowania większej świadomości na temat równości płci i ochrony przed dyskryminacją, kształtowania środowiska służby i pracy w Policji bez krzywdzących stereotypów płciowych i uprzedzeń, dotykających zarówno kobiety jak i mężczyzn. Szczególnie zaakcentował potrzebę uwzględniania w podejmowanych działaniach edukacyjnych wszystkich członków środowiska policyjnego, zarówno policjantów jak i pracowników Policji, bez względu na status zatrudnienia. Zapewnił także o wsparciu dla inicjatyw podejmowanych przez koordynatorów na rzecz budowania większej uważności w zakresie równości szans i uwzględniania perspektywy płci.
Spotkanie zakończyło się ustaleniem priorytetowych kierunków działań i ich zakresu, zaplanowanych do realizacji w 2025 r.
„Równość płci nie oznacza, że kobiety i mężczyźni staną się tacy sami, ale że prawa, obowiązki i szanse kobiet i mężczyzn nie będą zależne od płci, z jaką się urodzili. Równość płci zakłada, że interesy, potrzeby i priorytety zarówno kobiet, jak i mężczyzn są brane pod uwagę, tym samym uznając różnorodność panującą wśród grup kobiet i mężczyzn”.
(MK) Zdj. Izabela Pajdała, Krzysztof Chrzanowski