Wydział Analiz

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

 


 

 

Jednym z podstawowych zadań Wydziału jest realizacja badań społecznych, zarówno tych kierowanych do społeczeństwa, jak również badań opinii policjantów i pracowników cywilnych Policji.

Głównym projektem badawczym prowadzonym przez nasz Wydział na próbie 17 000 osób jest Polskie Badanie Przestępczości, jego realizację w terenie powierzono niezależnej firmie badawczej. Polskie Badanie Przestępczości stanowi źródło informacji na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków, społecznej oceny pracy Policji oraz ciemnej liczby przestępstw. Do 2006 roku ocena pracy Policji opierała się wyłącznie na statystyce, ukierunkowanej przede wszystkim na ocenę obszarów służby kryminalnej. Rok 2007 był rokiem przełomowym, w którym rozpoczęto wdrażanie nowego systemu oceny pracy polskiej Policji z wykorzystaniem danych otrzymanych dzięki realizacji badań socjologicznych. Wyniki Polskiego Badania Przestępczości wykorzystywane są głównie do określania kierunków pracy poszczególnych komend wojewódzkich (w tym Komendy Stołecznej Policji) oraz do budowy i ewaluacji programów prewencyjnych (takich jak np. Policyjny program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań w małych i średnich miastach). Obecnie w Wydziale opracowywane są wyniki III edycji Polskiego Badania Przestępczości, przeprowadzonej w styczniu 2009 roku.

Satysfakcja z pracy policjantów i pracowników cywilnych Policji – opinie o sytuacji i warunkach pracy oraz kondycji materialnej - edycja V

Satysfakcja z pracy policjantów i pracowników cywilnych Policji - edycja VI

Rola Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego - Raport z badań FGI

Innym badaniem społecznym zrealizowanym przez nasz Wydział jest badanie jakościowe na temat roli poszczególnych służb, w tym Policji, w zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jego celem było przede wszystkim oczekiwań społeczeństwa wobec poszczególnych służb, źródeł informacji o pracy Policji i innych służb oraz czynników decydujących o poczuciu bezpieczeństwa obywateli. Badanie zostało przeprowadzone metodą zogniskowanego wywiadu grupowego (FGI) przez niezależną firmę badawczą.

Wydział realizuje również badania wewnętrzne. Największym z nich jest badanie na temat satysfakcji z pracy w Policji przeprowadzane na próbie 16 000 osób, które umożliwia poznanie opinii o sytuacji i warunkach pracy oraz kondycji materialnej gospodarstw policjantów oraz pracowników cywilnych Policji. Dotychczas zrealizowano trzy edycje tego badania. Respondentów pytano przede wszystkim o zadowolenie z pracy, przyczyny niezadowolenia, motywacje do służby i pracy w Policji oraz czynniki wpływające na rozwój kariery zawodowej i ocenę sytuacji materialnej. Wyniki badania satysfakcji są wykorzystywane m.in. do diagnozy poszczególnych obszarów pracy Policji, budowy strategii wojewódzkich oraz programów prewencyjnych, jak również oceny pracy Policji.

W ubiegłym roku zrealizowaliśmy również badanie słabych i mocnych stron pracy polskiej Policji. Przeprowadzono je w celu pozyskania opinii badanych na temat warunków pracy, systemu motywacyjnego, komunikacji wewnętrznej oraz współpracy z podmiotami policyjnymi oraz pozapolicyjnymi. Badanie to stanowi jedno z najważniejszych źródeł informacji wykorzystywanych przy przeprowadzaniu diagnozy otoczenia Policji, na podstawie której zostaną opracowane priorytety działania Komendanta Głównego Policji.

Prowadzimy również badania wśród uczestników misji w Kosowie. Dotychczas zrealizowano cztery edycje badania, w których wzięli udział policjanci wyjeżdżający do pełnienia służby w Kosowie (XV i XVI rotacja) oraz tę służbę kończący (XIV i XV rotacja). Celem tych badań było przede wszystkim pozyskanie opinii funkcjonariuszy na temat szkolenia przygotowującego do udziału w misji, ich oczekiwań związanych z wyjazdem oraz ocena warunków pełnienia służby w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie.
 


 

Powrót na górę strony