Aktualności

Przeprowadzono szkolenie w ramach projektu "Kryptowaluty" realizowanego w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021

Data publikacji: 11.02.2025

Szkolenia i demonstracje narzędzi kryptowalutowych stanowią jedno z działań wskazanych do realizacji w projekcie, który jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na obrazku widać salę, na której odbywa się szkolenie. W trzech rzędach, odwrócenie plecami siedzą uczestnicy szkolenia. Przed nimi na biurkach znajdują się otworzone laptopy, na których ekranach wyświetlone są slajdy prezentacji. Na drugim planie zdjęcia znajduje się ławka, przy której, twarzą do obiektywu, znajduje się ubrany w niebieską koszulę brodaty mężczyzna patrzący na ekran laptopa, a po jego prawej znajduje się stojąca, prowadząca szkolenie kobieta w hidżabie, która patrzy na znajdującą się po jej prawej tablicę, na której wyświetlana jest z projektora prezentacja, a w ręku trzyma mikrofon.

Przeprowadzone szkolenie jednym z kluczowych działań w trakcie realizacji projektu

10 lutego 2025 roku rozpoczęła się realizacja cyklu 2 szkoleń z warsztatami skupiającymi się na kryptowalutach: "Podstawy kryptowalut", "Kryptowaluty średniozzawansowane i zaawansowane", "Demiksowanie kryptowalut". Celem jest przeszkolenie 40 funkcjonariuszy, którzy będą mieli do czynienia z kryptowalutami. Szkolenie rozpocznie kurs podstawowy, w dalszej części działania odbędą się kursy średniozaawansowane i zaawansowane, a zakończy je przećwiczenie zdobytej wiedzy podczas warsztatów praktycznych.

Działania mające przyczynić się do realizacji głównego celu projektu, którym jest wzmocnienie zdolności polskich organów ścigania w zakresie zwalczania przestępczości finansowej, szczególnie w kontekście kryptowalut, zostały podzielone na cztery obszary, wśród których znajdują się:

  1. szkolenia i demonstracje narzędzi kryptowalutowych,
  2. przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych: Badania i konsultacje w sprawach dotyczących nielegalnego przepływu pieniędzy (Bitcoin, Dash, Ethereum) oraz ocena obecnych narzędzi do analizy kryptowalut. Wspieranie współpracy, wymiany wiedzy i innowacji w dziedzinie analizy kryptowalut,
  3. analiza kryptowalut, eksploracja danych i rozwój narzędzi w celu rozwiązania problemów zidentyfikowanych w działaniu 2. Uzyskanie praktycznych rozwiązań i praktycznych narzędzi, które umożliwią organom ścigania skuteczne badanie i zwalczanie przestępstw finansowych z udziałem kryptowalut. Dzięki współpracy i iteracyjnemu podejściu działanie to ma na celu wypełnienie luki między środowiskiem akademickim, przemysłem i organami ścigania, wspierając innowacje i rozwijając najnowocześniejsze techniki analizy kryptowalut i technik dochodzeniowych,
  4. wdrażanie działań i zarządzanie nimi,

Działania w ramach komponentów 2. i 3. rozpoczęły się wraz z początkiem realizacji projektu (01.10.2024 roku). W ich ramach regularnie odbywają się spotkania online uczestników projektu.

Partnerstwo z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii (NTNU)

Projekt "Kryptowaluty" realizowany jest we współpracy z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii (NTNU). Znany jako najważniejsza norweska instytucja techniczna, NTNU stoi na czele pionierskich badań, edukacji i innowacji. Wydział Informatyki, wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu trajektorii postępu technologicznego. Zaangażowanie NTNU w kultywowanie dynamicznego środowiska uczenia się jest widoczne w kompleksowym programie nauczania, który obejmuje szerokie spektrum dyscyplin, w tym decentralizację, systemy rozproszone, sztuczną inteligencję, blockchain i kryptowaluty.

Wspólna inicjatywa w założeniu wzmocni wysiłki badawczo-rozwojowe w wyżej wymienionych dziedzinach, ułatwiając dostarczanie specjalistycznej wiedzy pracownikom organów ścigania w Polsce. Takie inicjatywy są niezbędne, aby umożliwić władzom skuteczne stawienie czoła pojawiającym się wyzwaniom, jednocześnie wspierając zrozumienie zdecentralizowanych systemów. Wynikająca z tego poprawa biegłości może znacząco zwiększyć skuteczność działań mających na celu zwalczanie nadużyć finansowych.

Więcej informacji o projekcie

 

do góry