Strona główna serwisu Równość płci w Policji

O Planie Równości Płci w Policji

Zgodnie z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne; wszyscy powinni być traktowani tak samo w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym. Art. 33 Konstytucji stanowi niejako uzupełnienie art. 32 podkreślając, że kobieta i mężczyzna mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym, mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń. Przedmiotowa norma zakazuje zatem dyskryminacji, tj. nieuzasadnionego różnicowania sytuacji prawnej obu płci.

Równość płci jest także jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej. Wyraża to Strategia Unii Europejskiej na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025, będąca kontynuacją prowadzonych na arenie międzynarodowej wysiłków w obszarze przezwyciężania problemów przemocy i stereotypizacji ze względu na płeć, o których mowa między innymi w Konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet.

Wyzwania przed jakimi stoi polska Policja w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, wymagają podejmowania systemowych i holistycznych działań nie tylko w zakresie optymalizacji warunków służby i pracy w obszarze logistycznym czy technologicznym, ale również aktywności na rzecz wzmacniania środowiska służby i pracy, w którym każda osoba pełniąca służbę lub pracująca w Policji ma świadomość sprawczości w wypełnianiu misji zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz poczucie bycia wartościowym elementem budowanego etosu i kultury organizacyjnej w Policji. 

Różnorodność kompetencji, doświadczeń i umiejętności ponad 120 000 osób - policjantek i policjantów, pracowniczek i pracowników Policji stanowi niezwykły potencjał tej formacji. Zarządzanie tą różnorodnością polega między innymi na tworzeniu inkluzywnego środowiska służby i pracy poprzez podejmowanie działań na rzecz:

  • utrzymywania najwyższych standardów etycznych, także w kształtowaniu relacji interpersonalnych, stanowczo sprzeciwiając się uprzedzeniom i dyskryminacji,
  • tworzenia odpowiednich warunków dla kobiet i mężczyzn pełniących służbę i pracujących w Policji do realizacji ich pełnego potencjału zawodowego i rozwoju,
  • uwzględniania niejednokrotnie innych potrzeb kobiet i mężczyzn przy planowaniu i realizacji projektów oraz podejmowaniu decyzji,
  • realizacji zasady równego traktowania.

Plan Równości Płci w Policji na lata 2023-2026 opracowano w odpowiedzi na potrzebę strategicznego podejścia do zarządzania różnorodnością i tworzenia inkluzywnego środowiska służby i pracy, którego każdy jest równie istotnym elementem.
Plan jest spełnieniem wymogów Komisji Europejskiej dla podmiotów uczestniczących w projektach realizowanych ze środków finansowych, w szczególności w ramach programu Horyzont Europa.

Plan realizuje także Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, m.in.:

Cel 5. Równość płci.Cel 10. Mniej nierówności.Cel 16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.

Pliki do pobrania