Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o kradzież oprogramowania zatrzymani

Data publikacji 17.06.2014

Opolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili 5 osób podejrzewanych o kradzież oprogramowania jednej z brytyjskich firm. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. komputery i telefony komórkowe. Wartość oszacowanych strat to co najmniej 60 tys. euro. Przestępstwo uzyskania cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej zagrożone jest karą 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP i KMP w Opolu, przy współpracy z kolegami kilku województw, ustalili 5 osób podejrzewanych o sprzedaż nielegalnego oprogramowania. 12 czerwca o godzinie 7 rano funkcjonariusze weszli do kilku mieszkań na terenie Polski. Łącznie zabezpieczyli 11 komputerów wraz z oprogramowaniem, dyski twarde i telefony komórkowe. Zabezpieczony sprzęt elektroniczny trafi teraz do zespołu biegłych, gdzie zostanie poddany szczegółowej analizie.

Jak ustalili pracujący przy sprawie policjanci, osoby związane z tym przestępczym procederem działały na terenie całego świata. Lewe oprogramowania trafiały m.in. do klientów z Egiptu, Syrii, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Przestępcza działalność trwała od początku tego roku. To wtedy 2 mężczyźni współpracujący z brytyjską firmą zajmującą się sprzedażą oprogramowania do rozmów typu voip zmienili pliki na serwerach. Przez bezprawnie wprowadzone zmiany mogli aktywować jeden z produktów tej firmy. Następnie zerwali współpracę z brytyjskim przedsiębiorcą i - wykorzystując własną działalność gospodarczą - rozpoczęli sprzedaż pirackich kopii oprogramowania. Cena jednego pełnego licencjonowanego oprogramowania to 20 tys. euro, natomiast wersja piracka kosztowała ok. tysiąc euro.

Ponieważ osoby zajmujące się przestępczym procederem były informatykami, rozpoczęło się poszukiwanie handlowców, którzy zajęliby się sprzedażą. Do tego mężczyźni namówili osoby współpracujące  na co dzień z legalnie działającą brytyjską firmą. Dzięki ich doświadczeniu, wiedzy i bazie klientów, którą posiadały, przejęli blisko 150 kupujących.

Sprawcy działali od pół roku, a straty spowodowane ich przestępczą działalnością sięgają co najmniej 60 tys. euro. Kobieta i mężczyźni pochodzą z kilku województw: opolskiego,  dolnośląskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, podlaskiego i  kujawsko-pomorskiego. Mają od 26 do 33 lat.

Wszyscy odpowiedzą za kradzież oprogramowania, część z nich odpowie też za nielegalne wprowadzanie zmian na serwerach komputerowych. Przypomnijmy, że przestępstwo uzyskania cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą 5 lat więzienia.

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony