Policyjni specjaliści się szkolą
W Poznaniu trwa szkolenie osób zajmujących się badaniem śladów daktyloskopijnych i traseologicznych. Kilkudziesięciu biegłych, specjalistów i koordynatorów z całej Polski spotkało się, by wymienić doświadczenia, podzielić się nowymi pomysłami, posłuchać jak pracują inni. Organizatorem warsztatów jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.
Do Poznania przyjechało z całego kraju kilkudziesięciu biegłych, specjalistów i koordynatorów z zakresu daktyloskopii i traseologii. To ludzie, którzy na co dzień zajmują się badaniem śladów w prowadzonych przez policję śledztwach i dochodzeniach. Ciągły rozwój techniki pracę tą ułatwia, ale też stawia przed specjalistami coraz to nowe wyzwania. Szkolenie jest doskonałą okazją do podniesienia kwalifikacji uczestników warsztatów. Przy okazji specjaliści mieli okazję podpatrzeć pozostałe laboratoria wielkopolskiej Policji.
W codziennej pracy specjaliści korzystają z systemu AFIS, czyli automatycznego systemu identyfikacji daktyloskopijnej. Dzięki ogromnej, ciągle się rozwijającej bazie odcisków linii papilarnych system może być wykorzystywany nie tylko w prowadzonych postępowaniach karnych. AFIS służy do ustalania tożsamości niezidentyfikowanych zwłok. Może być także wykorzystywany do kontroli ruchu granicznego.
Daktyloskopia to technika śledcza zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych osób. Przy czym w zainteresowaniu daktyloskopów pozostają nie tylko odciski palców, ale też tzw. czerwień wargowa (odciski warg), odciski całych dłoni i innych fragmentów skóry. Dzięki badaniom takich śladów można zidentyfikować osobę. Nie tylko przestępcę, ale np. ustalić tożsamość osoby odnalezionej (cierpiącej na zaniki pamięci) czy też zidentyfikować zwłoki.
Traseologia to technika śledcza zajmująca się badaniem śladów przemieszczania. Tutaj głównym obiektem zainteresowania specjalistów są ślady obuwia bądź opon. Wbrew pozorom nawet buty tego samego producenta pozostawiają różne odciski, choćby ze względu na ciężar osoby, która je nosiła, czy różne uszkodzenia.
Nad wszystkimi tymi aspektami pochylają się uczestnicy warsztatów. Tylko nieustanne szkolenie, wymiana doświadczeń, poznawanie nowych technik i narzędzi pozwolą na coraz skuteczniejsze ściganie przestępców.
(KWP w Poznaniu / mg)