Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcje ratunkowe na jeziorze Kierskim

Data publikacji 23.06.2014

Policjanci z Komisariatu Wodnego w Poznaniu 21 i 22 czerwca przeprowadzili na jeziorze Kierskim szereg akcji ratunkowych. Warunki panujące na jeziorze podczas weekendu były wymagające. Doprowadziło to do sytuacji, w których kilka łódek przewróciło się, a żeglarze potrzebowali pomocy.

Policjanci z Komisariatu Wodnego na bieżąco monitorują sytuację na jeziorze Kierskim tak, aby gdy sytuacja tego wymaga, natychmiast ruszyć z pomocą. Do takich zdarzeń doszło podczas weekendu 21 i 22 czerwca. W sobotę około godziny 11.30 funkcjonariusze zauważyli przewróconą łódź regatową kilkaset metrów od brzegu. Gdy przypłynęli na miejsce, wyciągnęli na pokład 2 mężczyzn, którzy nie dość, że wpadli do wody, to dodatkowo byli zaplątani w takielunek. Istniało realne zagrożenie dla ich życia, gdyby pomoc przyszła za późno. Policjanci przetransportowali poszkodowanych do brzegu, razem z łodzią, którą wzięli na hol.

Do kolejnego poważnego zdarzenia doszło w niedzielę. Podczas patrolowania jeziora policyjni wodniacy dostrzegli kolejną przewróconą łódź kabinową. W tym przypadku również ich pomoc okazała się niezbędna. Uratowani żeglarze byli przemoknięci i poobijani. Poza tymi dwoma zdarzeniami, policjanci jeszcze kilkukrotnie udzielali pomocy żeglarzom, których łodzie w wyniku silnego wiatru przewracały się.

Należy pamiętać, by nie przeceniać swoich umiejętności. Gdy zauważymy oznaki pogarszania się pogody, dla własnego bezpieczeństwa należy zawinąć do najbliższej przystani. Wyruszając na jezioro, pamiętajmy o zabraniu ze sobą odpowiedniego sprzętu ratunkowego, czyli kapoków, kół ratunkowych, czy też pianki, która opóźni wychłodzenie organizmu w przypadku gdy znajdziemy się w wodzie.

(KWP w Poznaniu / mj)

Powrót na górę strony