Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wprowadzali na rynek odbarwiony olej opałowy

Data publikacji 23.06.2014

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 5 osób podejrzanych o odbarwianie oleju opałowego i wprowadzanie go na rynek jako oleju napędowego. Wartość zabezpieczonego mienia wstępnie oszacowano na milion złotych. Zatrzymanym grozi do 2 lat więzienia.

18 czerwca nastąpił finał kilkutygodniowych działań operacyjnych policjantów z KWP w Poznaniu, które doprowadziły do zatrzymania na gorącym uczynku, na terenie powiatu międzychodzkiego, 5 osób podejrzanych o wprowadzanie na rynek odbarwionego oleju opałowego. W realizacji udział brali śledczy z Poznania we współpracy z policjantami z Komendy Powiatowej w Międzychodzie oraz przedstawicielami Izby Celnej w Poznaniu.

Zatrzymani swoją działalność prowadzili w byłych budynkach PGR. Zbudowali w nich pełną linię technologiczną służącą do odbarwiania oleju opałowego. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli różnego rodzaju środki chemiczne, które były używane podczas produkcji. Na miejscu znajdowały się również 2 cysterny, w których filtrowano i magazynowano paliwo. W ich wnętrzu znajdowało się łącznie około 60 tys. litrów paliwa, częściowo odbarwionego. Wartość zabezpieczonego mienia została wstępnie oszacowana na milion złotych. Policjanci i funkcjonariusze Izby Celnej zabezpieczyli również oryginalne i fałszywe dokumenty, którymi posługiwano się dla uwiarygodnienia pochodzenia paliwa.

Obecnie przygotowaniem procesowym zajmuje się Izba Celna w Poznaniu. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty z art. 54 i 73a Kodeksu Karnego Skarbowego. Główni podejrzani to 35 i 40-latek, mieszkańcy Bełchatowa i Płocka. Za to przestępstwo grozi grzywna i do 2 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mj)

Film Wprowadzali na rynek odbarwiony olej opałowy

Pobierz plik Wprowadzali na rynek odbarwiony olej opałowy (format mp4 - rozmiar 26.9 MB)

Powrót na górę strony