Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano 3 osoby podejrzane o oszustwa

Data publikacji 24.06.2014

Krakowscy policjanci rozbili grupę oszustów okradających starsze osoby metodą na tzw. hydraulika. W ręce funkcjonariuszy wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu KMP w Krakowie wpadły trzy osoby.

Oszuści zwykle na swoje ofiary wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Sprawcy przychodzą do mieszkania seniorów podając się za przedstawiciela jakiejś instytucji np. wodociągów, administracji, opieki społecznej itp. Za wszelką cenę dążą do wpuszczenia ich do środka. Po wizycie takiego „hydraulika” czy „przedstawiciela administracji” znikają czasami oszczędności całego życia.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu KMP w Krakowie zatrzymali grupę oszustów podejrzanych o 6 kradzieży mieszkaniowych w ciągu ostatniego miesiąca, metodą „na hydraulika”. Jak wynika z ustaleń, podejrzani okradli trzy kobiety w Krakowie i jak się okazało, troje starszych osób w Łodzi. Grupę tworzyli 61-letnia kobieta, jej 45-letni syn oraz 20 – letni krewny.

Na swoje ofiary sprawcy wybierali przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Kiedy starsza kobieta wracała np. z zakupów do swojego bloku czy kamienicy, zaraz za nią do klatki wchodził najmłodszy ze sprawców. 20-latek sprawdzał, do którego mieszkania wchodzi seniorka, a potem obserwował czy ktoś jeszcze mieszka w tym lokalu. Kiedy przestępcy byli pewni, że  starszy człowiek mieszka samotnie, przystępowali do działania. W każdym przypadku modus operandi sprawców był ten sam. Do mieszkania pukali obaj  mężczyźni, przedstawiając się za hydraulików lub pracowników administracji. Prosili o umożliwienie wejścia im do mieszkania  i sprawdzenie wody w łazience z uwagi na awarię w innym lokalu.  Kiedy poddenerwowany właściciel czy właścicielka wpuszczali ich do środka i zapraszali do łazienki, do mieszkania niepostrzeżenie wkradała się kobieta. Po kradzieży wychodziła …gwiżdżąc – był to sygnał do odwrotu.

Jak wynika z ustaleń policjantów, 22 maja br. podejrzani pojawili się w mieszkaniu 85-letniej kobiety na os. Olsza kradnąc jej 1 tys. złotych. Tą samą metodą, 4 czerwca br. okradli 65-letnią mieszkankę os. Krowodrza Górka. Kobieta straciła 1240 złotych czyli całą emeryturę, którą chwilę wcześniej przyniósł jej listonosz. 12. czerwca z kolei 81-letnia mieszkanka krakowskiej Krowodrzy przez „ hydraulików” straciła 650 złotych. W połowie czerwca br. złodziejskie trio wyjechało na dwa dni do Łodzi. Tam tą samą metodą okradli kolejne trzy starsze osoby.  

Dzięki drobiazgowej analizie danych i połączeniu wielu wątków w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, policjanci rozpracowali grupę. Kiedy podejrzani pojawili się z powrotem w Krakowie, zostali zatrzymani. W wyniku przeprowadzonych czynności odzyskano znaczną część skradzionych przez nih łupów – pieniądze w walucie polskiej, dolary amerykańskie oraz funty brytyjskie o łącznej wartości przeszło 13 tys. zł.

Wszyscy troje podejrzani byli w przeszłości notowani do różnego rodzaju oszustw m.in. na wnuczka, na legendę.

Za obecną działalność przedstawiono im zarzuty kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu wobec wszystkich zatrzymanych  zastosowano policyjny dozór.

(KWP w Krakowie / mw)

 

Powrót na górę strony