Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci gotowi do 71. Rajdu Polski

Data publikacji 24.06.2014

Od 26 do 29 czerwca br. już po raz 71. na drogach Warmii i Mazur odbędzie się Rajd Polski. Jest to drugi z najstarszych rajdów na świecie i jednocześnie najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych w naszym kraju. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, wokół Mikołajek zaplanowano wyścigi po szutrowych odcinkach Mazur. Rajd będzie odbywał się na terenie sześciu powiatów: giżyckiego, mrągowskiego, ełckiego, piskiego, gołdapskiego i oleckiego. Policjanci, a będzie ich ponad tysiąc, są przygotowani do zabezpieczenia tej największej z imprez masowych w województwie.

Od 26 do 29 czerwca br. już po raz 71. na drogach Warmii i Mazur odbędzie się Rajd Polski. Jest to drugi z najstarszych rajdów na świecie i jednocześnie najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych w naszym kraju. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, wokół Mikołajek zaplanowano wyścigi po szutrowych odcinkach Mazur. Rajd będzie odbywał się na terenie sześciu powiatów: giżyckiego, mrągowskiego, ełckiego, piskiego, gołdapskiego i oleckiego. Policjanci, a będzie ich ponad tysiąc, są przygotowani do zabezpieczenia tej największej z imprez masowych w województwie.

Ponad 1000 policjantów

Ponad tysiąc policjantów - ruchu drogowego na motocyklach i w radiowozach, służb prewencyjnych w patrolach pieszych, na quadach, pionu kryminalnego, słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wspomaganych przez funkcjonariuszy innych służb mundurowych, czuwać będzie nad bezpieczeństwem. Każdego dnia do służby stawiać się będzie kilkadziesiąt patroli zmotoryzowanych i pieszych. To oni dołożą wszelkich starań, by kibice, mieszkańcy regionu jak i zawodnicy mogli bezpiecznie celebrować wielkie święto rajdowe.

Rajdowe rady dla bezpieczeństwa

By jednak te szczególne dni upłynęły w bezpiecznej atmosferze, a adrenaliny dostarczały jedynie zmagania rajdowców – wszyscy kibice muszą pamiętać o podstawowych zasadach.

Kierowco pamiętaj:

  • Nie należy jeździć na pamięć! Na terenie sześciu powiatów, na których odbywać się będzie Rajd pojawią się nowe znaki związane ze zmianami w organizacji ruchu.
  • Trzeba bezwzględnie stosować się do wszystkich poleceń funkcjonariuszy oraz do zakazów parkowania i ruchu.
  • Wszyscy, którzy wybierają się na rajd własnymi samochodami powinni pamiętać o ograniczeniach związanych z parkowaniem pojazdów. Auta, które będą utrudniały ruch i stanowiły zagrożenie będą odholowywane.
  • W Mikołajkach wszystkie miejsca związane z rajdem położone są na bardzo małym terenie, więc by uniknąć dodatkowych utrudnień należy auta zostawić na parkingach, a po Mikołajkach poruszać się pieszo. Pieszo na pewno dotrzemy szybciej, unikniemy niepotrzebnych nerwów.
  • Do największego natężenia ruchu może dojść na drogach dojazdowych do odcinków specjalnych. Jak wynika z doświadczeń lat ubiegłych, to właśnie tam najczęściej dochodzi do łamania przepisów drogowych i sytuacji stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policjanci będą na bieżąco i na miejscu reagować na sytuacje niebezpieczne, wydawać polecenia i egzekwować obowiązki, regulować ręcznie ruchem, by nie dopuścić do powstawania korków.
  • Należy spodziewać się wzmożonych kontroli stanu trzeźwości.
  • W czasie zamknięcia ruchu na odcinkach specjalnych, turyści poruszający się quadami i motorami, którzy będą łamali prawo, muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Jest to bardzo niebezpieczne, ponadto może łączyć się ze zniszczeniem czyjejś własności np. na polach uprawnych. Policjanci poruszający się na quadach będą patrolować odcinki rajdowe i surowo karać przypadki łamania prawa.
  • Policjanci wyposażeni w wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości skutecznie zahamują fantazje kierowców wysokimi mandatami i punktami karnymi, którzy będą próbowali naśladować swoich rajdowych idoli.

Strefy kibiców

Kibice będą mogli obserwować rajdowe zmagania tylko z miejsc widokowych wyznaczonych przez organizatora, ogrodzonych zieloną taśmą. Przebywanie w innych punktach, może być tragiczne w skutkach oraz doprowadzić do przerwania lub odwołania odcinka specjalnego rajdu. Całkowicie zabronione jest natomiast przebywanie w punktach wyznaczonych przez organizatora czerwoną taśmą. Dodatkowo organizator oznakuje tabliczkami miejsca niebezpieczne.

Kieszonkowiec kocha tłok

Tłok występujący podczas tak dużej imprezy sprzyja kieszonkowcom. Nie dajmy im szansy - zabezpieczmy we właściwy sposób swoje portfele, dokumenty, telefony komórkowe oraz inne wartościowe przedmioty. Każdy niepokojący sygnał mogący świadczyć o obecności wandali, złodzieja czy innych osób zagrażających bezpieczeństwu, należy natychmiast zgłaszać Policji (997, 112).

Specjalne punkty zgłoszeniowo-informacyjne

Na terenie Mikołajek w okolicy parku serwisowego oraz w okolicy startu każdego „OS- u”  będą działały specjalne policyjne punkty zgłoszeniowo - informacyjne. Będą to rozpoznawalne z daleka miejsca, w których każdy kibic i turysta będzie mógł uzyskać pomoc np. gdy będzie chciał zgłosić przestępstwo, zagubienie dokumentów, uzyskać informację czy zbadać swój stan trzeźwości.

Warto skorzystać z tej ostatniej możliwości jaką oferują policjanci – by po zabawie w gronie znajomych, w przypadku gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, zbadać swój stan trzeźwości, zanim zdecydujemy się wsiąść do auta.

Utrudnienia w ruchu podczas 71. Rajdu Polski

26 czerwca 2014 r.

w godz. od 13:40 do 19:40 (OS Miłki)

1. Zamknięty odcinek drogi wojewódzkiej nr 656 Pamry – Lipowy Dwór w m. Czyprki i Lipowy Dwór (pow. Giżycki)

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1710N Miłki – Szczepanki w m. Miłki (pow. giżycki)

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1706N Konopki Wielkiei –Talki w m. Konopki Wielkie, Konopki Małe (pow. giżycki)

4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1708N od DK 63 do m. Danowo i dalej do m. Konopki Małe (pow. giżycki).

w godz. od 14:30 do 20:30 (OS Kruklanki)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1734N Kruklanki - Jeziorowskie w m. Jeziorowskie (pow. giżycki).

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1746N Czerwony Dwór - Jeziorowskie w m. Jeziorowskie (pow. giżycki).

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1740N Boćwinka – Gawliki Wielkie w m. Boćwinka i m. Borki (pow. giżycki)

4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1742N w m. Boćwinka (pow. giżycki)

5. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1738N Pozezdrze - Mazuchówka w m. Żywki, Boćwinka, Sołtmany, Mazuchówka (pow. giżycki)

 

27 czerwca 2014  roku:

w godz. od  06:10  do 22:15 (OS Wieliczki)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1834N Krupin – Nieszki w m. Godziejewo i w m. Urbanki i w m. Rynia (pow. olecki)

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1832N Krupin - Rynie w m. Krupin i w m. Markowskie i w m. Wojnasy (pow. olecki)

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1947N Markowskie – Wieliczki w m. Markowskie i w m. Wieliczki (pow. olecki)

4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1830N Niedźwiedzkie – Sobole w m. Niedźwiedzkie i w m. Wilkasy i w m. Sobole (pow. olecki)

 

28 czerwca 2014  roku:

w godz.od 05:00 do 18:50 (OS Chmielewo)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1781N na odcinku Górkło  – Grabówka w m. Grabówek (pow. mrągowski).

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1845N Chmielewo - Dziubiele w m. Zawada, Śniadowo i Muntowo (pow. piski)

w godz. od 06:05 do 19:55 (OS Stare Juchy)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1859N od DW 655 do m. Stare Juchy w m. Gajlówka i w m. Szczecinowe i w m. Stare Juchy (pow. ełcki)

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1844N Stare Juchy – Połom w m. Stare Juchy i w m. Połom (pow. ełcki)

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1846N Stare Juchy – Połom w m. Zawady Ełckie i w m. Połom (pow. ełcki)

w godz. od 07:35  do 21:25 (OS Babki)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1792N od DK 65 do m. Rogajny w m. Górne i w m. Zawiszyn (pow. gołdapski)

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1892N Supienie – Błąkały na wysokości m. Łoje oraz na wysokości m. Czarne (pow. gołdapski)

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1894N Rakówek – Błąkały na wysokości m. Cisówek (pow. gołdapski)

w godz. od 08:35  do 22:25 (OS Gołdap)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1732N od m. Rogale do m. Osieki (pow. gołdapski)

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1768N Surminy – Juchnajcie w m. Surminy i w m. Rożyńsk Mały i w m. Juchnajcie (pow. gołdapski)

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1815N Juchnajcie – Kośmidry w m. Juchnajcie i w m. Kośmidry (pow. gołdapski)

4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1900N Bałupiany  - Skocze w Bałupiany i w m. Skocze (pow. gołdapski)

5. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1788N Boćwinka – Gołdap w m. Boćwiński Młyn i w m. Rożyńsk Wielki i w m. Jabłońskie (pow. gołdapski)

6. Zamknięty odcinek drogi wojewódzkiej nr DW 650 Grabowo – Jabłońskie w m. Grabowo i w m. Jabłońskie (pow. gołdapski)

7. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1881N Kamionki – Gołdap w m. Kamionki i w m. Gołdapska Góra (pow. gołdapski)

8. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1883N Wilkasy - Kozaki w m. Kozaki i w m. Zatyki (pow. gołdapski)

w godz.od  11:05 do  17:05 (OS Baranowo)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1751N Baranowo – Zalec w m. Baranowo i w m. Jora Wielka (pow. mrągowski)

 

29 czerwca 2014 roku:

w godz. od 05:15 do 11:15 (OS Miłki)

1. Zamknięty odcinek drogi wojewódzkiej nr 656 Pamry – Lipowy Dwór w m. Czyprki i Lipowy Dwór (pow. giżycki)

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1710N Miłki – Szczepanki w m. Miłki (pow. giżycki)

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1706N Konopki Wielkiei – Talki w m. Konopki Wielkie, Konopki Małe (pow. giżycki)

4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1708N od DK 63 do m. Danowo i dalej do m. Konopki Małe (pow. giżycki)

w godz. od 06:03 do 12:03 (OS Kruklanki)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1734N Kruklanki - Jeziorowskie w m. Jeziorowskie (pow. giżycki)

2. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1746N Czerwony Dwór - Jeziorowskie w m. Jeziorowskie (pow. giżycki)

3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1740N Boćwinka – Gawliki Wielkie w m. Boćwinka i m. Borki (pow. giżycki)

4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1742N w m. Boćwinka (pow. giżycki)

5. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1738N Pozezdrze - Mazuchówka w m. Żywki, Boćwinka, Sołtmany, Mazuchówka (pow. giżycki)

w godz. od 09:05 do 15:05 (OS Baranowo)

1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1751N Baranowo – Zalec  w m. Baranowo i w m. Jora Wielka (pow. mrągowski)

(KWP w Olsztynie / gm)

Powrót na górę strony