Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbiło grupę zajmującą się przemytem i handlem narkotykami

Data publikacji 25.06.2014

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza, zatrzymanych 21 osób, zlikwidowany magazyn dopalaczy, a w nim środki, których wartość przekracza ćwierć miliona złotych, a także zabezpieczone narkotyki oraz luksusowe samochody i pieniądze - to efekt szeroko zakrojonej realizacji, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z KGP, KWP i KMP we Wrocławiu oraz kilku innych komend wojewódzkich. Członkowie grupy przestępczej podejrzewani są m.in. o wprowadzenie do obrotu nie mniej niż 1000 kg różnego rodzaju narkotyków o wartości około 20 mln złotych.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu przy udziale m.in. Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych z kilku komend wojewódzkich, rozbili niezwykle hermetyczną, działającą na terenie Dolnego Śląska, zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się przemytem i wprowadzaniem do obrotu w hurtowych ilościach środków odurzających i psychotropowych. Członków tej grupy charakteryzowała niezwykła brutalność w trakcie popełniania szeregu przestępstw.

Prowadzone pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu wielowątkowe śledztwo pozwoliło na zgromadzenie obszernego materiału dowodowego umożliwiającego zatrzymanie i przedstawienie zarzutów osobom, wielokrotnie już notowanym, a uznawanym za najgroźniejszych, pozostających na wolności przestępców związanych z dolnośląskim środowiskiem przestępczym. W ramach przeprowadzonych 23 i 24 czerwca br. szeroko zakrojonych działań, zatrzymano na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego 21 osób, którym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wiele innych przestępstw określonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Znaczna część zatrzymanych osób jednoznacznie identyfikuje się ze środowiskiem pseudokibiców jednego z dolnośląskich klubów piłkarskich i w tej strukturze pełniło istotną rolę. Zatrzymane osoby karane były w przeszłości za brutalne przestępstwa o charakterze kryminalnym, działalność w zorganizowanych grupach przestępczych, obrót i przemyt narkotyków. Przedstawione im obecnie zarzuty bezsprzecznie pozwalają na stwierdzenie, iż zatrzymani przestępcy odpowiedzialni są za przemyt i wprowadzenie do obrotu nie mniej niż 1000 kg różnego rodzaju narkotyków o wartości około 20 milionów złotych, w tym przede wszystkim marihuany, amfetaminy i heroiny.

W ramach prowadzonych wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną we Wrocławiu działań, policjanci ujawnili m.in. magazyn z dopalaczami, należącymi do rozbitej struktury przestępczej. Według ustaleń funkcjonariuszy, zatrzymane w ramach prowadzonego śledztwa osoby usiłowały zdominować wrocławski rynek sprzedaży dopalaczy. W zakonspirowanym, wynajętym specjalnie w tym celu mieszkaniu, przechowywane było ponad 6 kg (6000 gotowych porcji) przygotowanych do sprzedaży, tych niebezpiecznych środków chemicznych, których czarnorynkowa wartość przekracza ćwierć miliona złotych. W trakcie prowadzonych w ostatnich dniach czynności, zabezpieczono również narkotyki - marihuanę, heroinę i kokainę.

Na poczet zabezpieczenia grożących podejrzanym wysokich kar i grzywien, zabezpieczono także mienie należące do podejrzanych, w postaci luksusowych samochodów (m.in. limuzyny marki Jaguar), kosztowności oraz gotówkę (600 tysięcy złotych). Zatrzymanym osobom za popełnione przestępstwa o tak dużym ciężarze gatunkowym, grożą kary nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Po zakończeniu czynności w tej sprawie podjęte zostaną decyzje dotyczące skierowania do sądu wniosków o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Film CBŚ rozbiło grupę zajmującą się przemytem i handlem narkotykami

Pobierz plik CBŚ rozbiło grupę zajmującą się przemytem i handlem narkotykami (format mp4 - rozmiar 12.48 MB)

Powrót na górę strony