Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Napad na bank - ćwiczenia

Zamaskowani i uzbrojeni napastnicy wtargnęli tuż po 8:00 do banku w Zakopanem przy ul. Krupówki. Po kilkudziesięciu minutach i wcześniejszych negocjacjach zostali zatrzymani przez policję. Nikomu nic się nie stało.

Do placówki bankowej w Zakopanem dostał się zamaskowany i uzbrojony napastnik. Zażądał od pracowników pieniędzy i wziął zakładników. Jednemu z pracowników udało się na szczęście uruchomić system powiadamiający o napadzie. Informację otrzymały firma ochroniarska, policja i inne służby ratownicze. Przez kilkadziesiąt minut trwały negocjacje z napastnikiem. W ich trakcie z banku wypuścił on kilku zakładników, potem jeszcze kolejnych. Sprawca zażądał podstawienie pod budynek samochodu, którym mógłby uciec. Gdy tylko auto zatrzymało się przed budynkiem, nastąpił nieoczekiwany zwrot w sytuacji. Jednemu z pracowników ochrony udało się oswobodzić i zaskoczyć napastnika. Do budynku banku wkroczyli policjanci i zatrzymali agresora.

Dalsze ćwiczenia to pościg za sprawcą, który oddalił się zaraz po napadzie na bank. Został zatrzymany na jednej z rozstawionych blokad na drogach wyjazdowych z Podhala. W tych punktach były rozwinięte kolczatki.

Taki scenariusz miały ćwiczenia, w których uczestniczyli tatrzańscy policjanci. Oprócz Policji, zaangażowane były i inne służby w tym Straż Pożarna, Straż Miejska oraz pracownicy firm ochroniarskich. W Komendzie Powiatowej Policji w Zakopanem pracował Sztab Kryzysowy. Kierownictwo banku i pracownicy również czynnie uczestniczyli w działaniach.

Informacja o takim zdarzeniu uruchamia szereg procedur - służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek mają na taką ewentualność opracowane schematy postępowań, które należy wdrożyć, aby zapewnić maksymalną pomoc i ochronę wszystkim, znajdującym się nie tylko w centrum wydarzeń, ale i postronnym obserwatorom, których w tego typu zdarzeniach nie brakuje.

Podczas rozwiązywania tego typu problemu, służby dopracowują mankamenty pojawiające się w trakcie ćwiczeń, a to przekłada się na ich skuteczne i skoordynowane działania w rzeczywistej sytuacji kryzysowej.

(KWP w Krakowie / mw)

 

Powrót na górę strony