Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Koniec roku szkolnego w konflikcie z prawem - przestrzegamy i przypominamy

Data publikacji 26.06.2014

Nastolatki sprzedały podręczniki szkolne i poszły „na piwo”. W zakupie alkoholu pomógł im mężczyzna, który teraz będzie mieć „kłopoty prawne”. Przypominamy – sprzedaż i podawanie alkoholu osobom poniżej 18 roku życia jest przestępstwem. Policjanci w czasie wakacji zwracać będą szczególną uwagę na takie sytuacje.

Mężczyznę podającego alkohol małoletnim zatrzymali na gorącym uczynku popełniania przestępstwa policjanci komisariatu 7 Policji w Krakowie. Patrolując osiedle Tysiąclecia zauważyli jak dwie nastolatki podchodzą pod sklepem do wychodzącego z obiektu mężczyzny i po chwili rozmowy wręczają mu pieniądze. Mężczyzna wszedł ponownie do sklepu, a po chwili wyszedł trzymając w ręku dwa piwa, które przekazał małoletnim. Cała trójka nie spodziewała się, że sytuację obserwują ubrani po cywilnemu policjanci, którzy natychmiast zareagowali. Mężczyzna, który podał alkohol nastolatkom został zatrzymany – odpowie za popełnione przestępstwo. Materiały w sprawie 15 – latek trafią  do sądu rodzinnego i nieletnich.

W ubiegłym roku małopolscy policjanci przeprowadzili 7.344 wakacyjnych kontroli miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Ujawnili 214 nieletnich pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze kontrolowali także miejsca zorganizowanego wypoczynku dla dzieci, kąpieliska i akweny. Choć wakacje były raczej spokojne, to jednak zdarzały się niekiedy takie sytuacje które wymykały się spod kontroli osób dorosłych – doszło do 7 nieszczęśliwych wypadków związanych z brakiem należytej opieki ze strony osób dorosłych, 1 osoba małoletnia utonęła. Policjanci przyjęli 179 zgłoszeń o ucieczkach małoletnich oraz  21 o zaginięciu.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, policjanci spotykać będą się z dziećmi i młodzieżą aby rozmawiać o unikaniu zagrożeń i bezpiecznych sposobach spędzania wolnego czasu. W czasie ubiegłorocznych wakacji małopolscy policjanci przeprowadzili 713 takich „działań profilaktycznych” na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. 

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony