Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Już dzisiaj – X Małopolski Piknik Lotniczy

Data publikacji 28.06.2014

Dwudniowe pokazy odbywać będą się w Krakowie z udziałem najlepszych pilotów i zespołów akrobacyjnych, zaprezentowane zostaną również zabytkowe i współczesne statki powietrzne. W pokazach udział weźmie także małopolska Policja - Sekcja Lotnictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie jest jedną z dwóch pierwszych w kraju i jedną z najlepszych.

W 2013 roku policyjni piloci spędzili w powietrzu 179 godzin i 24 minuty wykonując 378 lotów. Nieśli pomoc w poszukiwaniach 30 osób zaginionych (zarówno z małopolski, jak i innych województw ościennych), służyli w działaniach ratowniczych (jak np. ewakuacja mieszkańców podtopionych miejscowości na Śląsku w lipcu ubr. lub wypadek awionetki na Babiej Górze).

Prowadzili loty do spraw kryminalnych (np. zlokalizowanie plantacji konopi indyjskich), uczestniczyli przy zabezpieczaniu imprez masowych lub akcji prewencyjnych i drogowych oraz zabezpieczaniu wizyt i delegacji VIP (np. Marsz Żywych).

Lotnictwo w polskiej Policji funkcjonuje od 1996 roku. Policyjne śmigłowce przystosowane zostały do zadań specjalnych – posiadają wyposażenie specjalistyczne na przykład odpowiednie wciągarki do podnoszenia poszkodowanych - przydatne podczas akcji ratowniczych, stanowiska do desantu na linach dostosowane do potrzeb działań antyterrorystów, kamery termowizyjne wykorzystywane do poszukiwania  osób zaginionych czy reflektory szperacze dużej mocy pomocne w prowadzeniu akcji po zmroku. Szefem krakowskiej sekcji od wielu lat jest Pan podinspektor Tomasz Karnia, posiadający nie tylko najwyższe uprawnienia zawodowego pilota śmigłowcowego, ale także uprawnienia ratownika MOPR, odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi Za Dzielność. 

Na wyposażeniu małopolskiej Policji znajdują się dwie maszyny PZL Kania. Każdej doby w pełnej gotowości do pracy pozostaje czterech pilotów i pięciu mechaników – łączy ich pasja, profesjonalizm i chęć niesienia pomocy.

Już  dzisiaj w Krakowie rozpoczyna się  X Małopolski Piknik Lotniczy, w którym udział wezmą najlepsi piloci i zespoły akrobacyjne. Zaprezentowane zostaną również zabytkowe i współczesne statki powietrzne.

Wszystkich miłośników lotnictwa serdecznie zapraszamy!

KWP Kraków / ik

 

 

Powrót na górę strony