Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy zabójstwa rozliczani z popełnionej zbrodni

Data publikacji 30.06.2014

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Wieliczce, zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów 3 mężczyznom, podejrzewanym o zabicie młodego człowieka. Zostali tymczasowo aresztowani. Grozić im może kara dożywotniego pozbawienia wolności.

W kwietniu ubiegłego roku, przypadkowa osoba spacerująca lasem w okolicy Mogilan natrafiła na zasypane ziemią ciało denata. Powiadomiono Policję. Z okoliczności zgłoszenia można było wnioskować, że doszło do zaplanowanego zabójstwa, zatem sprawą od razu zajęli się policjanci wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Na miejscu przeprowadzono szczegółowe oględziny, zabezpieczono ślady do ekspertyz laboratoryjnych. Wszczęte zostało śledztwo, które zostało oddane pod nadzór Prokuraturze Rejonowej w Wieliczce.

Przeprowadzone badania identyfikacyjne pozwoliły ustalić tożsamość denata – to 23-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego. Śledczy, analizując przyjęte hipotezy o motywach zbrodni, wytypowali osoby ze środowisk, z którymi związany był młody mężczyzna – w tym te, które miały konflikt z prawem. Zebrany następnie materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie dwóch osób podejrzewanych o zabójstwo. To dwaj 27-latkowie. Przedstawiono im już zarzuty zabójstwa, zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo może im grozić dożywocie. Wszystko wskazuje na to, że motywem zbrodni były nieporozumienia.

Policjanci ustalili,  że mężczyźni nie działali sami. Pomagał im trzeci mężczyzna. Z uwagi na to, że poszukiwany 23-latek przebywał od jakiegoś czasu za granicą, wdrożona została procedura objęcia go międzynarodowymi poszukiwaniami i europejskim nakazem aresztowania. Prowadzący sprawę policjanci przypuszczali jednak, że mężczyzna ten będzie próbował przyjechać do kraju. Rzeczywiście tak się stało. Mimo że unikał krakowskiego portu lotniczego, kiedy tylko pojawił się kilka dni temu na jednym z lotnisk, został zatrzymany przez oczekujących na niego policjantów. Zupełnie zaskoczony, nawet nie próbował uciekać. Trafił do policyjnego aresztu i został już przesłuchany. Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego, prokurator zdecydował o przedstawieniu mu zarzutu udziału w zabójstwie. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Śledztwo prowadzone jest przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieliczce.

(KWP w Krakowie / gm)

 

Film Sprawcy zabójstwa "rozliczani" z popełnionej zbrodni


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Sprawcy zabójstwa "rozliczani" z popełnionej zbrodni (format flv - rozmiar 8.35 MB)

Powrót na górę strony