Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto polskiej Policji

Data publikacji 01.07.2014

24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy. Data święta polskiej Policji. Czas awansów, nominacji, odznaczeń zarówno samych policjantów, jak i tych, z którymi na co dzień oni pracują. Tegoroczne 95 już centralne obchody, przy udziale najwyższych władz państwowych, przedstawicieli środowisk naukowych, stowarzyszeń, funkcjonariuszy i - co najważniejsze - ludzi, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędą się w Warszawie.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.

W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.

Polskie Państwo Podziemne  tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze  rozwiązały formalnie Policję Państwową.

7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

Policja polska jest scentralizowaną, uzbrojoną i jednolicie umundurowaną formacją.

Nad bezpieczeństwem ludzi oraz utrzymaniem porządku publicznego czuwa blisko 100 tys. policjantów wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.

Na czele Policji stoi komendant główny, któremu podlega komendant stołeczny i 16 komendantów wojewódzkich, nadzorujących komendantów miejskich i powiatowych, którzy odpowiadają za pracę policjantów w komisariatach.

Współczesną polską Policję tworzą funkcjonariusze zatrudnieni w służbach: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym.

Do wykonywania swoich obowiązków policjanci przygotowują się w policyjnych szkołach i ośrodkach szkolenia. Policyjne kadry zasilają coraz lepiej wykształceni młodzi ludzie.

Policjantom przysługuje szereg uprawnień, m.in. prawo legitymowania, zatrzymywania osób, przeszukiwania osób i pomieszczeń, dokonywania kontroli osobistej, stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Zatrzymywaniem najgroźniejszych kryminalistów zajmują się doskonale uzbrojeni i wyszkoleni policyjni antyterroryści.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji rozbijają zorganizowane grupy przestępcze, walczą z terrorem kryminalnym i narkobiznesem.

Policja cieszy się coraz większym zaufaniem społecznym a liczba osób, które czują się bezpiecznie rośnie z roku na rok. Z najnowszego sondażu zrealizowanego przez CBOS wynika, że 70 proc. badanych uważa Polskę za bezpieczne miejsce do życia, a dziewięciu na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. „Obecny poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych od 1989 roku" - zauważa CBOS w komentarzu do wyników badania.

W tym roku obchodzimy 95 rocznicę powołania polskiej Policji. Oficjalnym obchodom, które odbędą się w Warszawie, towarzyszyć będzie szereg uroczystości.

21 lipca w Pałacu Prezydenckim oficerowie Policji otrzymają z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominacje na stopnie generalskie.

24 lipca w Sejmie RP odbędzie się sympozjum „95 lat polskiej Policji”, któremu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna na temat Policji Państwowej II RP. Tego samego dnia Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński wręczy odznaczenia i akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne funkcjonariuszom i pracownikom Policji z Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji.

W ramach obchodów tegorocznego święta 25 lipca odbędzie się uroczystość poświęcona obchodom X-lecia Stowarzyszenia Generałów Policji RP. Po tych uroczystościach podsumowany zostanie program konkursu "Policjant, który mi pomógł". Następnie przed Tablicą Pamięci w Komendzie Głównej Policji kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym funkcjonariuszom a przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" uczestnicy uroczystości złożą wieńce. W tym dniu otwarta zostanie również nowa siedziba Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Obchody zakończą się mszą świętą w intencji poległych policjantów, która odprawiona zostanie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Kolejny dzień obchodów Święta Policji, (26 lipca) to uroczystość w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. To tam zostaną wręczone nominacje i odznaczenia (służbowe i państwowe) oraz odbędzie się koncert muzyki klasycznej.

Następnie Centralne uroczystości Święta Policji przeniosą się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Około godziny 13.40 po odśpiewaniu hymnu państwowego i podnisieniu flagi państwowej na maszt, nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie głos zabierze Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński. Około godz. 14.15 odbędzie się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie oraz promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zaś laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostaną wręczone wyróżnienia. Po okolicznościowych wystąpieniach  przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce. Uroczystość zakończy przemarsz pododdziałów policyjnych, a także promowanych funkcjonariuszy.

Niedzielne uroczystości (27 lipca) rozpocznie o godz. 9.00 msza święta w Bazylice Św. Krzyża w intencji Policji. 

O godz. 13:00 odbędzie się piknik rodzinny na błoniach Stadionu Agrykola (ul. Myśliwiecka 9) podczas którego będzie można posłuchać m.in. koncertów zespołów muzycznych, obejrzeć pokazy pododdziałów Policji czy wystawę sprzętu policyjnego. O godz. 15.00  funkcjonariusze zaprezentują swoje umiejętności sportowe podczas meczu finałowego turnieju piłki nożnej drużyn policyjnych. Zmagania sportowe rywalizujących drużyn będzie można śledzić na Stadionie Agrykola.

(KGP / mw)

Kalendarz policyjny na 2014 r. >

Foto Marek Krupa KGP: Centralne ochody Święta Policji 2013 r.

Powrót na górę strony