Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o oszustwa na 300 tys. złotych zatrzymany

Data publikacji 02.07.2014

Policjanci z Poznania zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o liczne oszustwa. Za pomocą fałszywych apeli o wsparcie dla chorych dzieci wyłudził około 300 tys. złotych. Do swojej działalności wykorzystywał Internet. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa. Człowiek ten od czerwca 2012 roku do września 2013 r. za pomocą poczty elektronicznej rozsyłał tysiące maili z prośbą o wsparcie dla chorego dziecka.

Jego sposób działania polegał na tym, że przygotował sobie pięć różnych apeli o pomoc. W Internecie wyszukiwał zdjęcia chorych dzieci. Następnie dokładał do tego wymyśloną historię choroby. Czasami zamieszczał też fikcyjną nazwę fundacji, która miała koordynować zbiórkę. Podawał również numer konta, na które można wpłacać pieniądze. Tak przygotowaną wiadomość rozsyłał pocztą elektroniczną w tysiącach egzemplarzy. Pokrzywdzonych w wyniku tych działań jest ponad 4,5 tysiąca osób. Stracili oni łącznie około 300 tysięcy złotych.

Zatrzymany mężczyzna to 40-letni mieszkaniec Poznania. Usłyszał zarzut oszustwa, za które kodeks karny przewiduje karę nawet 8 lat więzienia.

Policjanci przypominają, aby przed wpłatą pieniędzy na jakiś szczytny cel zawsze dokładnie sprawdzić, kto o pomoc prosi. Legalnie działające fundacje mają swoje siedziby i są zarejestrowane w sądzie. Przestępcy często wykorzystują nasz pośpiech i liczą, że chwytający za serce apel o wsparcie wystarczy, by zapomnieć o bezpieczeństwie.

(KWP w Poznaniu / gm)

Powrót na górę strony