Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny ekspert: promujmy wśród młodych modę na życie bez uzależnień

Data publikacji 03.07.2014

Wśród młodych ludzi trzeba promować modę na życie bez uzależnień – uważa autor policyjnego programu "Profilaktyka a Ty" insp. Grzegorz Jach. Według statystyk, zdecydowana większość osób w wieku licealnym piła alkohol, rośnie też zainteresowanie narkotykami (PAP).

Od środy w Koninie (Wielkopolskie) odbywa się IX Ogólnopolski Przystanek PaT. Przedsięwzięcie jest częścią programu "Profilaktyka a Ty".

Program promujący wśród młodych osób modę na życie bez uzależnień i przemocy realizowany jest od 2006 roku. W jego ramach funkcjonuje obecnie 80 grup młodzieżowych PaT. Działająca w nich młodzież przygotowuje własne spektakle teatralne, realizuje filmy, audycje radiowe i telewizyjne.

Przystanek PaT potrwa do niedzieli, weźmie w nim udział ok. tysiąca osób z całej Polski. W jego trakcie młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach artystycznych i edukacyjno-profilaktycznych. Warsztaty prowadzone będą przez zawodowych instruktorów z Brazylii, Niemiec, Słowacji i Polski. Zaplanowano też prezentacje filmowe, spotkania z ludźmi sportu i kultury, oraz pokazy ponad 20 przedstawień teatralnych młodzieżowych teatrów profilaktycznych grup PaT.

Jak powiedział pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego insp. Grzegorz Jach, czyhające na młode osoby zagrożenia związane z uzależnieniami są bardzo poważne.

„Badania wskazują, że ponad 95 proc. osób na poziomie liceum lub równorzędnych szkół już piło alkohol. 70 proc. z nich przynajmniej raz było nieprzytomnych z powodu alkoholu. Wśród młodych rośnie zainteresowanie narkotykami. Od kilku lat istnieje poważny problem dopalaczy. Mamy więc co robić w tej sprawie” – powiedział.

Jak dodał, program "Profilaktyka a Ty” pozwala wykorzystać w działaniach profilaktycznych rówieśników osób zagrożonych uzależnieniami.

„40 proc. młodych ludzi, którzy zetknęli się z problemem narkotyków nie kieruje swoich pierwszych kroków do rodzica, nauczyciela, czy dziennikarza. Oni w pierwszym rzędzie przyjdą do rówieśnika. Sprawą podstawową jest to, co ten rówieśnik im powie. W społeczności PaT mamy przykłady, że młodzi ludzie wyciągnęli z narkotyków i z innych zagrożeń swoich kolegów. Oni przestali brać, działają w kontekście sztuki, w filmie, teatrze; robią coś fajnego ” – powiedział policjant.

Jak wyjaśnił, podstawą przedsięwzięcia jest twórcza profilaktyka rówieśnicza. „Nie są to ulotki i nie są to nudne pogadanki. To są działania interaktywne, w które młodzież chce się zaangażować” – wyjaśnił.

„Kreujemy modę na życie bez uzależnień. Niech będzie modą wśród młodych ludzi niebranie, rezygnacja z picia alkoholu. Taka jest nasza idea a młodzi ludzie są ideowi, gotowi na przenoszenie gór, tylko trzeba ich traktować poważnie” – dodał insp. Jach.

Finał Przystanku PaT odbędzie się w sobotę 5 lipca. Uczestników Przystanku ma odwiedzić wówczas żona prezydenta RP Anna Komorowska. W sobotnich spotkaniach, koncertach i występach weźmie udział 2 tys. młodych osób z całego województwa wielkopolskiego.

Program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” adresowany jest głównie do młodzieży powyżej 14 roku życia. Adresatami działań programu są też rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych, studenci, pedagodzy, animatorzy pracy z młodzieżą i samorządowcy. Od początku programu wzięło w nim udział ponad 160 tys. osób. Zwieńczeniem działań jest coroczne spotkanie w jednym z miast Polski.

(PAP / mg)

Powrót na górę strony