Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Były pracownik GOPS-u odpowie za przywłaszczenie zasiłków rodzinnych

Data publikacji 03.07.2014

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Lublinie zatrzymali byłego pracownika GOPS-u, który odpowie za przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie ponad 19 tys. złotych z zasiłków rodzinnych. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju 2 września 2013 roku na podstawie materiałów przesłanych przez policjantów z KPP w Biłgoraju. Od początku czynności w śledztwie prokuratorskim prowadzili policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Lublinie.

W czasie prowadzonych czynności ustalono, że Janusz K., ówczesny inspektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (w okresie od 2009 do 2013 roku), wykorzystując posiadaną dokumentację osób ubiegających się o pomoc rodzinną, fałszował ją, a następnie dokonywał przelewów na własne konta bankowe. Zdarzały się też przypadki, że ówczesny inspektor żądał zwrotów nienależnie przyznanych pieniędzy od osób ubiegających się o pomoc i osobiście przyjmował od nich gotówkę.

Ustalono, że w ten sposób wyłudził ponad 19 tys. złotych przeznaczonych na pomoc społeczną, powodując straty na rzecz Skarbu Państwa.

Wczoraj policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Lublinie wspólnie z ze swoimi kolegami z KPP w Biłgoraju zatrzymali podejrzanego 49-letniego Janusza K. i doprowadzili go do Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. Prokurator przedstawił mu 18 zarzutów korupcyjnych związanych z przekroczeniem uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznej w celu osiągnięcia korzyści materialnej. Podejrzany przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia.

Prokurator po przesłuchaniu zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony