Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie warte blisko 60 tys.zł

Data publikacji 04.07.2014

Realizacja kryminalnych wydziału do walki z przestępczością gospodarczą z komendy miejskiej Policji w Krakowie zaowocowała zabezpieczeniem komputerów z nielegalnym oprogramowaniem w jednej z firm wykonujących projekty architektoniczne na terenie Krakowa. Wartość oszacowanych strat na rzecz twórców programów wyniosła blisko 60 tys.zł.

2 lipca br. funkcjonariusze kryminalni z komendy miejskiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej na podstawie uzyskanych wcześniej informacji ustalili, że w jednej z firm projektanckich wykorzystuje się „pirackie” oprogramowanie do zastosowań biurowych oraz projektowania architektonicznego. Informacje uzyskane przez policjantów okazały się w stu procentach trafne. Funkcjonariusze pod okiem specjalisty z zakresu ochrony praw autorskich i weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych, sprawdzili komputery znajdujące się w firmie. Na każdym z nich zainstalowane były nielegalne wersje programów. 

W wyniku kontroli zabezpieczono trzynaście laptopów. Obecni w trakcie kontroli pracownicy i właściciele firm przyznali, że nie posiadają wymaganych licencji. „Piracki” proceder spowodował wielkie straty dla  producentów oprogramowania komputerowego, które wstępnie szacowane są na kwotę blisko 60 tysięcy zł. Zabezpieczony sprzęt elektroniczny trafi teraz do laboratorium kryminalistycznego i tam zostanie poddany szczegółowej analizie.

Przypomnijmy, że przestępstwo uzyskania cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności. 

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony