Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawdziwe wsparcie

Data publikacji 07.07.2014

Od ponad 20 lat, latem, kilkudziesięciu policjantów z Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie wyrusza do komend i komisariatów w najbardziej turystycznych miejscach regionu, aby wesprzeć miejscowych funkcjonariuszy w codziennej służbie. Ich praca to kilka tysięcy interwencji, tyle samo odpowiedzi na pytania od turystów i kilometrów w patrolach pieszych.

Mikołajki, powiat mrągowski

Mikołajki potocznie zwane są letnią stolicą Mazur. Właśnie tędy przebiega główny szlak szuwarowych wędrówek, więc najbardziej znane jest głównie żeglarzom. Serce miasta stanowi wioska żeglarska, gdzie znajduje się duży, dobrze wyposażony port. W sezonie letnim w mieście, odbywa się wiele imprez w tym cyklicznych i regat. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że już od początku maja do prawie końca września Mikołajki odwiedza duża liczba turystów.

Kiedy kilkukrotnie wzrasta liczba mieszkańców, dla mikołajskich policjantów to czas wytężonej pracy. Dlatego też przez najbliższe dwa miesiące, policyjne siły w Mikołajkach wspierać będzie 6 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Dodatkowi policjanci z początkiem lipca rozpoczęli już służby.

W tym roku oddelegowani na wakacje policjanci w głównej mierze pełnią służbę w Mikołajkach po raz pierwszy, choć już nie raz byli na oddelegowaniu. Jak sami przyznają, Mikołajki bardzo im się podobają, głównie dlatego, że jest to bardzo urokliwe miasteczko, położone nad pięknymi jeziorami, gdzie mimo natłoku turystów można znaleźć chwilę wytchnienia i spokoju wśród wszechobecnej zieleni. Zapytani, czy widzą równice pomiędzy codzienną służbą pełnioną w Olsztynie, a służbą pełnioną na oddelegowaniu w Mikołajkach, większość odpowiedziała że nie widzi żadnych różnic. Dla niektórych jednak służby te różnią się specyfiką pracy i rodzajem występujących interwencji. Jak powiedzieli, zarówno jedna i druga służba jest trudna i na inne rzeczy trzeba zwrócić uwagę. Według nich w większych miejscowościach zdecydowanie częściej podejmowane są interwencje porządkowe takie jak zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócanie spokoju i porządku. W mniejszych miejscowościach takich jak Mikołajki częściej ma się styczność z interwencjami domowymi związanymi z przemocą i nadużywaniem alkoholu, niejednokrotnie dotyczącymi skłóconych sąsiadów i ich wzajemnych problemów. Są to interwencje bardziej złożone, niż te gdzie występuje zakłócanie porządku.

Po pierwszej weekendowej służbie w Mikołajkach, funkcjonariusze odnotowali jednak zdecydowaną większość interwencji porządkowych. Jak sami przyznali, dotyczyły one zakłócania ciszy i spokoju na jachtach cumowanych w porcie, picia alkoholu w miejscach niedozwolonych, łamania przepisów drogowych i innych drobnych spraw. I jak dodali, w większości interweniowali wobec wypoczywających na Mazurach turystów, którzy będąc na wakacjach zapominają, że tu również trzeba przestrzegać prawa.

Do jednej z takich sytuacji doszło w sobotę nad ranem około godziny 3.00. Oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że w jednej z mikołajskich dyskotek grupa osób dokonała zniszczenia mienia oraz wszczyna awanturę. Patrol policji pojechał pod wskazany adres. Na miejscu zgłaszający wskazał funkcjonariuszom grupę kilku mężczyzn, którzy kilka minut wcześniej w dyskotece wszczęli awanturę, podczas której zniszczyli drzwi wejściowe do lokalu. Na widok policjantów, jeden ze wskazanych mężczyzn zaczął uciekać. Po krótkim pościgu, funkcjonariusze zatrzymali 25-letniego mieszkańca województwa małopolskiego. Mężczyzna wraz z dwójką swoich kolegów został przewieziony do mrągowskiej komendy, gdzie zbadano stan trzeźwości awanturników. Badanie wykazało u każdego z nich około 2 promili alkoholu. Mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Jak ustalono, zatrzymani przyjechali do Mikołajek w celach zarobkowych i po zakończonej pracy relaksowali się przy piwie w jednej z miejscowych dyskotek. Gdy wypili za dużo, nie spodobał im się sposób wyproszenia ich z lokalu przez ochroniarzy, w związku z czym wywiązała się awantura, podczas której zostały zniszczone drzwi wejściowe do lokalu. Mężczyźni już usłyszeli zarzut zniszczenia mienia oraz pobicia. Teraz za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Inna interwencja dotyczyła nietrzeźwego amatora wodnych szaleństw, który w niedzielne popołudnie postanowił popływać skuterem wodnym po Jeziorze Mikołajskim. Z uwagi na to, że mężczyzna nie stosował się do znaków żeglugowych dotyczących zakazu wytwarzania fali, został skontrolowany przez policjantów. Jak się okazało, 35-letni mieszkaniec Ostrołęki pływał skuterem bez uprawnień, nie posiadał świadectwa zdolności żeglugowej, a na dodatek miał blisko promil alkoholu w organizmie.

Oddelegowani policjanci zapytani, czy zmiana miejsca zamieszkania wpływa na ich pracę, odpowiedzieli zgodnie, że nie ma to dla nich znaczenia gdzie pełnią służbę. Do każdej podchodzą z takim samym zaangażowaniem i odpowiedzialnością bez względu na to czy jest to mniejsza czy większa miejscowość.

Funkcjonariusze powiedzieli, że chętnie wrócą do Mikołajek, by pełnić tu służbę po raz kolejny w sezonie letnim. Jak powiedzieli, miasto choć małe ma niepowtarzalny wewnętrzny klimat, który budują nie tylko przyjezdni turyści, ale również pracujący tam policjanci. Z uwagi na mniejszą liczbę pracujących w komisariacie funkcjonariuszy, człowiek nie staje się tylko anonimowym policjantem, nawiązują się przyjaźnie na lata. Jak dodali policjanci z OPP, mimo wyczerpujących służb, mogą po pracy w tym urokliwym mieście miło spędzić czas, znaleźć coś dla siebie i dobrze wypocząć.

Powiat ełcki

Od 3 lipca, czterech funkcjonariuszy OPP zostało oddelegowanych do Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Przez weekend funkcjonariusze ci pełnili służby w nocy i brali udział w zabezpieczeniu porządku publicznego w związku z odbywającą się na Plaży Miejskiej w Ełku imprezą masową „HIP HOP Raport - Festiwal Kultury HIP HOP”. Organizatorzy przewidywali, że w imprezie uczestniczyć może 4 tys. osób. Celem podejmowanych przez funkcjonariuszy działań było zapewnienie spokoju i porządku publicznego w okolicach odbywania się imprezy oraz przeciwdziałanie wszelkim incydentom o charakterze chuligańskim. W sumie policjanci OPP przeprowadzili 5 interwencji publicznych i za używanie słów wulgarnych, zakłócenie ładu i porządku publicznego, zaśmiecanie oraz podanie fałszywych danych osobowych sprawców ukarali mandatami.   

Powiat węgorzewski

Sezon letni dla węgorzewskich policjantów oznacza czas wytężonej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Również w tym roku miejscowi funkcjonariusze otrzymali wsparcie kolegów z oddziałów prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Od początku lipca, 6 oddelegowanych prewencjuszy pełni służbę w patrolach pieszych i zmotoryzowanych na terenie miasta i powiatu węgorzewskiego.

W ciągu kilku dni, policjanci z Olsztyna wylegitymowali 27 osób, 10 razy interweniowali w miejscach publicznych jak i w domach, m.in. tam gdzie dochodziło do zakłócenia spoczynku nocnego lub nieporozumień rodzinnych. Ujawnili i ukarali sprawców kilkunastu wykroczeń.

Cieszymy się, że możemy pomóc i wesprzeć naszych kolegów z Węgorzewa. Jest to dla nas okazja na zdobycie dodatkowych umiejętności  i  doświadczenia - tłumaczą funkcjonariusze z OPP.

Dodatkowe siły policyjne z pewnością wpłyną na poczucie bezpieczeństwa na terenie powiatu węgorzewskiego.

Powiat giżycki

W miniony weekend, policjanci OPP pełnili służbę wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku. W trakcie patroli podjęli 38 interwencji, wylegitymowali 39 osób. Najczęściej interwencje dotyczyły osób nietrzeźwych, które zakłócały ład i porządek w miejscach publicznych oraz w domach.

Jedna z interwencji miała miejsce w sobotę około godziny 23.30 w jednym z giżyckich hoteli. Oficer dyżurny otrzymał informację o tym, że gość hotelowy wszczął awanturę. Na miejsce pojechali policjanci z OPP. Jak ustalili, 51-letni mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu wszczął awanturę, podczas której zachowywał się agresywnie wobec innych gości hotelowych. Mężczyzna został dowieziony do komendy, a następnie trafił do policyjnego aresztu. Wczoraj za swoje zachowanie został ukarany mandatem karnym.

Powiat ostródzki

W Komisariacie Policji w Morągu, pełni służbę dwóch policjantów oddelegowanych z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie na pierwszy z wakacyjnych miesięcy. Sierż. szt. Wojciech Toński i post. Szymon Andrzejewski pracują głównie na terenie dwóch gmin - Małdyty i Miłakowo. Jest tam dużo ośrodków wczasowych i jezior, w związku z tym funkcjonariusze spodziewają się głównie interwencji związanych z wypitym w nadmiernej ilości alkoholem podczas towarzyskich spotkań. Policjanci kontrolują stan trzeźwości kierowców przyjeżdżających i odjeżdżających z nad jezior, upominają, by nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu oraz przypominają o pilnowaniu swoich pociech, by dzieci nie zgubiły się w tłumie plażowiczów. Jak dotąd, bo pracują tu zaledwie kilka dni, nie mieli do czynienia z sytuacją, która by ich w jakiś sposób zaskoczyła. Policjanci cieszą się z oddelegowania, bo jak mówią, to zupełnie inna specyfika służby i nowe doświadczenia. Post. Szymon Andrzejewski, który w policji pracuje zaledwie od kilkunastu miesięcy wie, że w razie trudnej sytuacji zawsze będzie mógł liczyć na pomoc i wsparcie bardziej doświadczonego Wojtka.

Siemiany, powiat iławski

Policjanci którzy pelnią służbę w miejscowości Siemiany to st. post. Wojciech Najmuła – z dwuletnim stażem służby oraz post. Bartłomiej Magalski - 1 rok i cztery miesiące w policji. Funkcjonariusze po pierwszym weekendzie oddelegowania powiedzieli, że była cisza i spokój, bez żadnych interwencji. Sami chcieli być oddelegowani do Siemian, ponieważ mieszkają niedaleko. Lubią swoją pracę, w ostatnim czasie służyli także w Olecku podczas zabezpieczenia Rajdu Polski. Ich zdaniem praca jest bardzo ciekawa, nie jest monotonna. Poprzez delegacje przyglądają się także funkcjonowaniu różnych komend na terenie naszego województwa.

Frombork, powiat braniewski

Funkcjonariusze z OPP oddelegowani do służby w Posterunku Policji we Fromborku, w ten weekend pełnili poza służbą patrolową również służbę na akwenie Zalewu Wiślanego, w związku z odbywającymi się na wodach Zalewu Wiślanego Regatami o Puchar Trzech Marszałków.

Powiat olecki

Policjanci z OPP pełnią służby patrolowe wraz z policjantami z Olecka. Przez pierwszy weekend uczestniczyli w 25 interwencjach na terenie powiatu.

Ruciane Nida, powiat piski

Do Pisza delegowano 4 funkcjonariuszy z OPP. Pracują oni w Komisariacie Policji w Rucianem Nidzie.

Miniony weekend należał do wyjątkowo spokojnych. Policjanci pełniąc służby wspólnie z funkcjonariuszami z miejscowego komisariatu interweniowali najczęściej w kwestii zakłócania ciszy nocnej w miejscach wypoczynkowych. Właściciela jednego z lokalnych barów pouczyli za zbyt głośne puszczanie muzyki. W innym przypadku ukarali mandatem turystę wypoczywającego w jednym z ośrodków wypoczynkowych i przeszkadzającego swoim zachowaniem innym.

Funkcjonariusze OPP pełnią też służby na wodzie. Tym razem na jeziorach i terenach przywodnych nie było konieczności ich interwencji.

W sumie, w trakcie minionego weekendu policjanci OPP wylegitymowali 28 osób, z czego 4 pouczyli, a 6 ukarali mandatami karnymi.

Nowa Kaletka, powiat olsztyński

Policjanci z OPP w Olsztynie oddelegowani są do pełnienia służby na terenie gminy Purda od 1 lipca do 31 sierpnia br. Posterunek Policji znajduje się w Nowej Kaletce. Do głównych zadań policjantów należą sprawdzanie zarówno kąpielisk strzeżonych, jak i tych, które nie są pod kontrolą. Do zadań funkcjonariuszy należy również czuwanie nad bezpieczeństwem osób wypoczywających na terenach ośrodków wczasowych, plaż i obozowisk. Policjanci zwracają uwagę na opiekę nad dziećmi, właściwe korzystanie ze sprzętu wodnego, dotyczy to zarówno wyposażenia łodzi, uprawnień, jak i trzeźwości sterników.

W miniony weekend prewencjusze czuwali nad bezpieczeństwem uczestników lokalnej imprezy zorganizowanej w ramach Kiermaszu Warmińskiego Tradycji i Dialogu.

(KWP w Olsztynie / gm)

 

Powrót na górę strony