Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało dwie linie podrabianych papierosów

Data publikacji 08.07.2014

Prawie 4 miliony podrabianych papierosów o wartości około 2,3 miliona złotych oraz ponad 7 ton krajanki tytoniowej o wartości ponad 4,2 miliona złotych zabezpieczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP i Izby Celnej w nielegalnej fabryce w Elblągu. Policjanci zatrzymali w sumie 14 osób, w tym 8 obywateli Paragwaju.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego razem z funkcjonariuszami Izby Celnej namierzyli działającą na terenie Elbląga nielegalną fabrykę papierosów. Wszystko wskazywało na to, że produkcja odbywa się w budynkach zamkniętej hurtowni alkoholu. Policjanci dyskretnie obserwowali cały teren i kiedy potwierdzili zebrane wcześniej informacje, przystąpili do realizacji.

W sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego KGP i Izby Celnej w jednym momencie weszło na posesję. Wtedy wszystko odbyło się dynamicznie. Policjanci zatrzymali 14 osób w trakcie produkcji nielegalnych papierosów – 8 z zatrzymanych to obywatele Paragwaju. Na miejscu funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli dwie kompletne linie produkcyjne, których wartość szacuje się na około milion złotych. Oprócz tego, policjanci odzyskali prawie 4 miliony papierosów, oznaczonych marką "Marlboro" i "West", wartych około 2,3 miliona złotych. Zabezpieczyli także ponad 7 ton krajanki tytoniowej wartej ponad 4,2 miliona złotych oraz różnego rodzaju komponenty służące do pakowania papierosów. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnego tytoniu na rynek naraziłoby Skarb Państwa na uszczuplenie należności z tytułu niezapłaconej akcyzy na około 8 milionów złotych. Na miejscu funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli także pojazdy należące do członków grupy o łącznej wartości około 80 tysięcy złotych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na wytwarzaniu znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów, oznaczaniu tych wyrobów podrobionymi znakami towarowymi, wprowadzeniu ich do obrotu, uchylaniu się od obowiązków podatkowych oraz uszczuplenia należności Skarbu Państwa. Sąd Rejonowy w Elblągu, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Elblągu, zastosował wobec 6 zatrzymanych obywateli polskich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

CBŚ

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.74 MB)

Powrót na górę strony