Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podrobione urządzenia diagnostyczne i nielegalne oprogramowanie warte 250 tys. złotych

Data publikacji 08.07.2014

Zabezpieczone komputery z nielegalnym oprogramowaniem oraz podrobione urządzenia diagnostyczne - to wyniki wspólnej akcji brzeskich i opolskich policjantów zajmujących się walką z przestępstwami gospodarczymi. Śledczy weszli do dwóch warsztatów samochodowych na Opolszczyźnie. Straty oszacowano na co najmniej 250 tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zdobyli informacje, że w dwóch warsztatach samochodowych na terenie powiatu brzeskiego do diagnostyki pojazdów wykorzystywane jest pirackie oprogramowanie. Na początku lipca śledczy weszli do obu firm oraz mieszkania należącego do osób, które mogły być zamieszane w ten nielegalny proceder.

Policjanci zabezpieczyli między innymi 4 laptopy, komputer stacjonarny, nawigację GPS, ponad 90 płyty CD z nielegalnym oprogramowaniem, a także podrobione urządzenia diagnostyczne.  

Obecny na miejscu przedstawiciel firmy Lege Artis Service, która reprezentuje pokrzywdzone firmy straty oszacował na ca najmniej 250 tys. złotych. Zabezpieczony sprzęt trafi teraz do laboratorium kryminalistycznego, gdzie zostanie poddany szczegółowym badaniom i  analizie.

Trzej mężczyźni podejrzewani o rozpowszechnianie nielegalnego oprogramowania diagnostycznego to mieszkańcy Opolszczyzny. Mają od 27 do 42 lat. Teraz może im grozić do 2 lat więzienia.

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony