Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miłośnik pirotechniki zniszczył samochody

Data publikacji 09.07.2014

Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Pogodno ustalili mężczyznę odpowiedzialnego za dwie detonacje ładunków wybuchowych w miejscu publicznym, skonstruowanych w warunkach domowych. Podejrzany usłyszał zarzuty sprowadzenia zdarzenia zagrażającemu życiu i zdrowiu albo mienieniu, za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Pogodna dostali zawiadomienie dotyczące uszkodzenia dwóch zaparkowanych samochodów. Po czynnościach przeprowadzonych przez funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia wynikało, że uszkodzenie mogło nastąpić po detonacji materiału wybuchowego.

Z kolejnych ustaleń wynikało, że do podobnego zdarzenia doszło kilka ulic dalej. Tam zdetonowany ładunek wybuchowy w miejscu publicznym spowodował uszkodzenie mazdy 6.

Działania operacyjne policjantów z Pogodna doprowadziły do uzyskania informacji, że sprawcą obydwu zdarzeń może być 32-letni mieszkaniec Szczecina. Policjanci w miejscu jego zamieszkania przeprowadzili przeszukanie, gdzie zabezpieczyli m.in. dwie jednostki broni hukowej, kilkanaście pojemników z różnymi substancjami chemicznymi, szpulkę lontu oraz sprzęt komputerowy. Do miejsca przeszukania przybyli policjanci z zespołu minersko-pirotechnicznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, którzy stwierdzili, że zabezpieczone substancje chemiczne służą do konstruowania ładunków wybuchowych.

Funkcjonariusze z Pogodna rozpoczęli poszukiwania podejrzewanego mężczyzny. Z informacji wynikało, ze mógł on wyjechać z miasta w związku z urlopem. Zabezpieczone przedmioty przekazane zostały do Pracowni Fizykochemii oraz Pracowni Broni i Batalistyki Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Szczecinie.

Wczoraj mężczyzna stawił się w prokuraturze i usłyszał zarzuty sprowadzenia zdarzenia w miejscu publicznym, które zagraża życiu i zdrowi wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych w zbiegu z zarzutami uszkodzenia mienia. Czyny te zagrożone są karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód wydał postanowienie o zastosowaniu wobec mężczyzny policyjnego dozoru, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Podejrzany swoje działanie tłumaczył ciekawością i zainteresowaniami pirotechnicznymi. Twierdził, że nie spodziewał się, że skonstruowane przez niego ładunki spowodują takie szkody. Zobowiązał się do pokrycia poniesionych przez pokrzywdzonych strat.

(KWP w Szczecinie / gm)

Powrót na górę strony