Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o rozbój na taksówkarzu w rękach Policji

Data publikacji 10.07.2014

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu zatrzymali 2 osoby podejrzane o rozbój na taksówkarzu. Sprawcy bili 74-letniego mężczyznę oraz zastraszali go. Jeden z nich przyłożył mu do gardła nóż, a drugi wyjął broń hukową, z której oddał kilka strzałów. Łupem sprawców padło 2,5 tys. zł.

Do zdarzenia doszło późnym wieczorem w sobotę 5 lipca 2014 r. Dwóch mężczyzn wsiadło do taksówki, którą kierował 74-letni mieszkaniec gminy Zbąszyń i poprosiło o podwiezienie do domu. Wszystko wskazywało na to, że będzie to zwykły przejazd. Niestety było inaczej.

Po dojechaniu do celu okazało się, że mężczyźni zamawiający kurs są bez grosza przy duszy i nie mają czym zapłacić za wykonaną usługę. Wtedy też pod pretekstem uregulowania należności za przejazd, zaprosili taksówkarza do swojego mieszkania. Niczego nie podejrzewający kierowca taksówki zgodził się, gdyż czekał na niego kolejny klient. Od tego momentu wydarzenia przybrały dramatyczny obrót.

Gdy tylko 74-latek przekroczył próg mieszkania jeden z pasażerów zamknął drzwi na klucz, wyjął z kieszeni broń i oddał kilka strzałów, a następnie przystawił lufę rewolweru do skroni pokrzywdzonego i kręcąc bębenkiem zagrał z nim w tzw. „rosyjską ruletkę”. Drugi z rozbójników natomiast zaczął bić przerażonego mężczyznę i grozić nożem.

55 i 69-letni bandyci z gminy Zbąszyń zażądali od mężczyzny 2,5 tys. zł. Sprawcy byli naprawdę zdeterminowani w tym co robili. Wiedząc, że napadnięty mężczyzna nie ma takiej kwoty przy sobie, wpadli na „genialny” pomysł - zmusili go, żeby zadzwonił do żony i kazał jej przywieźć pieniądze. W obawie o swoje życie taksówkarz spełniał żądania.

Po pewnym czasie zjawiła się kobieta z plikiem pieniędzy, które przekazała w ręce oprawców. Wówczas przestępcy puścili małżeństwo wolno, jednak najpierw zagrozili, że ich pozabijają oraz podpalą ich dom, gdy Ci chociaż pomyślą o zawiadomieniu Policji.

Po dwóch dniach, gdy emocje opadły, małżeństwo zgłosiło się na Policję i opowiedziało o całym zajściu. Do działań natychmiast ruszyli funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Zbąszyniu. Z uwagi na fakt, że jeden z napastników mógł posiadać broń palną, policjanci musieli być przygotowani na każdy scenariusz.

Już po kilku godzinach od otrzymania informacji, mundurowi zatrzymali dwójkę podejrzewanych mężczyzn, którzy zostali przewiezieni do policyjnego aresztu. Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Za czyn, którego się dopuścili, kodeks karny przewiduje karę więzienia do lat 12.

To jednak nie koniec. W mieszkaniu, gdzie doszło do przestępstwa policjanci znaleźli prawdziwy arsenał broni. Począwszy od kilku sztuk broni hukowej, poprzez noże, łomy, pałki,  a skończywszy na toporkach czy ostrej amunicji.

Ponadto, jak się okazało, to nie jedyne przestępstwa których odpuścili się zatrzymani mężczyźni. W ostatnim czasie obaj podejrzani kilkakrotnie grozili mieszkańcom powiatu nowotomyskiego oraz sąsiedniego. Dlatego policjanci w Nowym Tomyślu będą wnioskować do Prokuratora Rejonowego w Nowym Tomyślu o zastosowanie wobec zatrzymanych mężczyzn tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 17.12 MB)

Powrót na górę strony