Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Siódme "Kameralne Lato" za nami! - NAGRODZONY SPOT

Data publikacji 13.07.2014

Uroczystą galą finałową zakończyła się siódma edycja ogólnopolskich spotkań filmowych „Kameralne Lato Radom 2014", które kolejny raz współorganizowała Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. W czasie gali zaprezentowano filmy, które powstały w czasie trwania imprezy. Nagrodę specjalną od organizatorów festiwalu za działalność na rzecz edukacji filmowej w Polsce otrzymał Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje  w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem Helios, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal "Kameralne Lato" na dobre zadomowił się już w Radomiu. W tym roku była to już siódma  edycja tego projektu filmowego dla młodych twórców. Jest to jedna z największych cyklicznych imprez filmowych w kraju, na której prezentowane są polskie filmy, w tym krótkometrażowe. W tym roku do organizacji imprezy kolejny raz została zaproszona Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza została włączona do harmonogramu ogólnopolskich przedsięwzięć w ramach Rządowego Programu „Razem bezpieczniej”. 

Festiwal rozpoczął się uroczystą paradą samochodów. A przez kilka dni młodzi twórcy przygotowywali filmy, których premiera odbyła się w czasie sobotniej gali finałowej. Ogromną pomocą w ich realizacji służyli policjanci z KWP zs. w Radomiu, w tym m.in. funkcjonariusze z sekcji antyterrorystycznej, Wydziału Prewencji, Zespołu Prasowego, a także policjanci z KMP Radom.

Ale festiwal, to nie tylko filmy, to także rozmowy i dyskusje o profilaktyce. W ramach „Kameralnego Lata" odbył się m.in. panel dyskusyjny „Między wolnością a prywatnością. Ochrona wizerunku osób powszechnie znanych”. Tymi kwestiami zajęli się goście festiwalu, twórcy i aktorzy: dr Janusz Zaorski, Anna Mucha, Lesław Żurek, przedstawiciele ZASP, ludzie nauki, prawnicy, dziennikarze, a także policjanci.

Gala finałowa zgromadziła w sali kinowej pomysłodawców festiwalu, twórców kultury, ale przede wszystkich młodzież, której poświęcona jest od początku idea "Kameralnego Lata".  Goście festiwalu mogli obejrzeć filmy, które powstały w ciągu tygodnia w Radomiu, a które zostały zrealizowane pod kierunkiem dwójki reżyserów: Barbary Białowąs i Rafaela Lewandowskiego.

Jury 7. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych, w składzie Janusz Zaorski, Anna Mucha, Anna Wydra, insp. Grzegorz Jach, Rafał Listopad i Lesław Żurek uznało, że najlepszym filmem festiwalu był obraz "Magma" Pawła Maślony i to do niego powędrował Złoty Łucznik. To samo jury przyznało nagrody  specjalne Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" za walory edukacyjno-profilaktyczne dwóm reżyserom: Sławomirowi Witkowi za film "Prawdziwy miód" oraz Michałowi Szcześniakowi za film "Punkt Wyjścia". Nagrody wręczył insp. Grzegorz Jach - pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Rekomendowano także oba filmy do dyskusji w ramach szkolnych programów edukacyjno-profilaktycznych.

W trakcie uroczystej gali wręczono również nagrodę za realizację spotu obrazującego pracę funkcjonariuszy Mazowieckiej Policji i promującego garnizon mazowiecki. Laureatem okazała się Anna Rabas-Szarska z Żyrardowa.

Producent Festiwalu Maciej Dominiak złożył podziękowania dla mazowieckich policjantów za pomoc w tworzeniu filmów. Słowa uznania popłynęły także w stronę Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marka Świszcza, który osobiście był zaangażowany w profilaktyczne aspekty festiwalu. Zostało to odzwierciedlone przyznaniem mł. inp. Markowi Świszczowi festiwalowej Nagrody Specjalnej im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz edukacji filmowej w Polsce. Statuetkę wręczył reżyser Janusz Zaorski. 

KWP Radom / ik

Film Siódme "Kameralne Lato" za nami! - NAGRODZONY SPOT

Pobierz plik Siódme "Kameralne Lato" za nami! - NAGRODZONY SPOT (format mp4 - rozmiar 15.63 MB)

Powrót na górę strony