Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcą fałszywych alarmów bombowych okazał się 12-latek

Data publikacji 14.07.2014

Oleśniccy policjanci ustalili osobę, która na początku lipca trzykrotnie powiadomiła dyspozytora sieci alarmowej 112 o ładunku wybuchowym, znajdującym się w budynku sądu. Każdorazowe sprawdzenia nie potwierdziły zgłoszeń. Sprawcą fałszywych alarmów okazał się 12-letni chłopiec.

W ostatnich kilku dniach policjanci z powiatu oleśnickiego otrzymali zgłoszenia o „dziwnych telefonach”, których autor dzwoniąc do operatora – dyspozytora sieci ratunkowej 112, bez podania konkretnych adresów informował o podłożeniu bomby w sądzie. Próby nawiązania z osobą dłuższego kontaktu kończyły się niepowodzeniem. Dzwoniący za każdym razem, gdy próbowano z nim kontynuować rozmowę odkładał słuchawkę lub wyłączał telefon. Każdorazowo jednak takie zgłoszenie jest wielopłaszczyznowo sprawdzane i poddawane analizie nie tylko przez dyspozytora sieci 112, ale również przez inne instytucje i podmioty odpowiadające za bezpieczeństwo. W tych trzech przypadkach rozmowa przebiegała podobnie. W jednym przypadku wspólnie z kierownictwem sądu podjęto decyzję o ewakuacji ok. 90 osób. Na miejsce zgłoszenia każdorazowo kierowane były siły policyjne, by dokonać stosownych sprawdzeń.

O tym fakcie były powiadamiane również inne instytucje, w tym: Straż Pożarna, służba zdrowia oraz pogotowia energetyczne i gazowe. Wspomniane służby w takich przypadkach również podejmują określone czynności realizując określone procedury.

Już po pierwszym zgłoszeniu oleśnicka policja z udziałem kolegów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podjęła poszukiwania sprawcy tych zgłoszeń. Działania doprowadziły do ustalenia sprawcy fałszywych alarmów. Okazał się nim 12-letni chłopiec, mieszkaniec powiatu oleśnickiego. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd rodzinny.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony