Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Kandydata

Data publikacji 14.07.2014

Dziś każdy, kto chce zostać policjantem mógł dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja, złożyć dokumenty, a nawet skorzystać z rad policyjnych instruktorów i spróbować swoich sił na torze sprawnościowym. Sekcja Doboru i Rezerwy Kadrowej KWP w Olsztynie zaprosiła kandydatów do swojej siedziby. Rekrutacja to nasza codzienność, ale dziś w związku z obchodami 95-lecia powstania Polskiej Policji i Święta Policji chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę i poświęcić czas tym, którzy chcą wstąpić w nasze szeregi. Szukamy najlepszych, powiedziała podinsp. Iwona Konieczna szefowa Sekcji.

W ramach obchodów 95-lecia powstania Polskiej Policji - każdy kto chciał uzyskać informacje na temat rekrutacji, warunków zatrudnienia, a także złożyć dokumenty do służby w Policji dziś mógł przyjść do nowej - starej siedziby Sekcji Doboru i Rezerwy Kadrowej KWP w Olsztynie, do hali Gwardii przy ul. Piłsudskiego 5 w Olsztynie.

Tu także czekał policyjny instruktor, który podpowiadał jak poradzić sobie z testem sprawności fizycznej. Każdy chętny mógł poćwiczyć i spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym torze sprawnościowym (w którym znajdą się wybrane elementy etapu sprawności fizycznej obowiązującego w procesie rekrutacji).

Jaki to był dzień podsumowuje podinsp. Iwona Konieczna szefowa Sekcji ds. Doboru i Rezerwy kadrowej KWP w Olsztynie.

Z możliwości odwiedzenia nas skorzystało kilkadziesiąt osób. Było dużo pytań o proces rekrutacji, jego poszczególne etapy. Widziałam, że kandydaci chętnie korzystali z rad policyjnego instruktora i próbowali swoich sił na torze sprawnościowym. Cieszymy się z takiego zainteresowania dzisiejszym dniem, bo była to okazja, aby kandydaci, nasi przyszli policjanci mogli poświęcić więcej czasu na rozmowę z nami, przemyślenie warunków przyszłej pracy. Ważna jest ta rozsądna decyzja poparta osobistymi predyspozycjami. Nasza firma cieszy się na rynku pracy ogromną popularnością. Od kilku lat nieprzerwanie na jedno miejsce jest od 14 do 17 chętnych. Wybieramy najlepszych.

Przypomnijmy:

W 2012 roku na 107 miejsc było 1702 kandydatów, rok później na 166 miejsc – 2358. W tym roku już 750 osób złożyło swoje aplikacje. Do tej pory (07.2014) przyjętych do służby zostało 45 nowych policjantów. Czekają nas jeszcze dwa dobory. W skali kraju będzie to 1100 funkcjonariuszy.

Przeciętny kandydat do służby w Policji, który składa dokumenty w Sekcji Doboru i Rezerwy Kadrowej KWP w Olsztynie ma od 20 do 30 lat, jest zdeterminowany, poszukujący ciekawej, ale trudnej pracy, nieobojętny na krzywdę innych ludzi. Prawie wszyscy z kandydatów wskazują na stabilność zawodową i finansową, podają, że jest to ciekawa praca, dająca możliwość rozwoju zawodowego, a w niektórych przypadkach jest to kontynuacja tradycji rodzinnych.

Najłatwiej zaliczyć pierwszą część etapu szkolnego tj. test wiedzy, z uwagi, że nie jest  selekcyjny. Powyższy test składa się z 40 pytań, a każda odpowiedź poprawna daje 1 punkt. Kandydat po teście wiedzy przystępuje do testu sprawności fizycznej.

Natomiast największą trudność kandydatom sprawia etap badania psychologicznego.

Procedura doboru do służby w Policji co jakiś czas ulega modyfikacji. Wcześniej nie przeprowadzano testów wiedzy i testów sprawności fizycznej, a badania psychologiczne odbywały się w ramach komisji lekarskiej. Obecnie proces rekrutacji składa się z następujących etapów: złożenia stosownych dokumentów o przyjęcie do służby w Policji, etapu szkolnego, który obejmuje test wiedzy i test sprawności fizycznej, etapu testu psychologicznego, rozmowy kwalifikacyjnej, etapu postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz komisji lekarskiej. Zmianom poddawane są również poszczególne etapy. Na przykład od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się zasady przeprowadzania testu sprawności fizycznej, a zmiana między innym dotyczy  skrócenia limitu czasowego z 1.45 sek. do 1.41 sek. oraz braku możliwości, w przypadku uzyskania wyniku negatywnego, ponownego przystąpienia do etapu testu sprawności fizycznej w ramach drugiej próby w terminie poprawkowym.

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony