Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste otwarcie wystawy "Policja dawniej i dziś"

Data publikacji 16.07.2014

15 lipca br. o godzinie 15.00 w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy Al. Niepodległości 16/18 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej pod nazwą „Policja dawniej i dziś”. Wystawę zorganizowano z okazji obchodów 95-lecia Policji Państwowej. To pierwsza tego typu wystawa zorganizowana w Poznaniu.

Wernisaż uroczyście otworzył gospodarz wystawy Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek. Następnie głos zabrał Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, który powitał licznie przybyłych zaproszonych gości. Wśród nich nie mogło zabraknąć przedstawicieli urzędów i służb współpracujących z Policją, a także policjantów i pracowników Policji.

Szef wielkopolskich policjantów insp. Rafał Batkowski podziękował gospodarzom za możliwość zorganizowania wystawy w murach Urzędu Wojewódzkiego i zaprosił przybyłych gości do obejrzenia wystawy.

Wydarzenie to było okazją do wręczenia Srebrnego Medalu Za Zasługi dla Policji Piotrowi Florkowi Wojewodzie Wielkopolskiemu. Odznaczenie przyznał Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Wojewoda Florek aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związanych z działalnością Policji w Wielkopolsce. Odznaczony wielokrotnie angażował się w różne przedsięwzięcia realizowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa Wielkopolan.

Wystawa fotograficzna „Policja dawniej i dziś”, którą mieszkańcy Poznania i Wielkopolski będą mogli oglądać w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, została zorganizowana z okazji obchodów 95. rocznicy powstania Policji Państwowej.

Dzięki pomocy Narodowego Archiwum Cyfrowego na wystawie znalazły się fotografie archiwalne policjantów okresu międzywojennego. Celowo zostały one tematycznie zestawione ze zdjęciami dzisiejszych funkcjonariuszy. Na archiwalnych fotografiach z lat 20-tych i 30-tych zobaczyć można między innymi referat Policji składający się z samych kobiet, policję wodną, konną, funkcjonariuszy oddziału specjalnego, policyjną obławę czy patrol motocyklowy. To sprawia, że każdy odwiedzający wystawę będzie miał okazję uczestniczyć w krótkiej lekcji historii. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż ta wyjątkowa ekspozycja posiada także walory artystyczne i edukacyjne.

Dla uatrakcyjnienia wystawy podzielono ją na dwie części. Druga część ekspozycji ukazuje dzisiejszych policjantów jako ludzi z pasją. Pasją, którą jest fotografia. Piękne zdjęcia wielkopolskich policjantów ukazują różne obiekty przy wykorzystaniu rozmaitych technik i środków wyrazu.

Wystawę można oglądać do 25 lipca.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony