Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna sztafeta morska: minęli półmetek

Data publikacji 17.07.2014

Wczoraj po godz. 21 policyjni pływacy minęli Ustkę, a więc można śmiało powiedzieć, że mają już z górki. Przepłynęli ponad połowę z dystansu około 400 km.

- Morze obecnie przypomina jezioro, jest spokojnie -  mówi dowódca ORP „Lech” kmdr. ppor. Robert Pełnikowski. –  Płyniemy z prędkością 1,8 węzła. Pływacy są za naszą rufą około 70-80 m. Dostosowaliśmy prędkość okrętu do prędkości zawodników. Warunki do płynięcia są lepsze, ale trzeba pamiętać, że teraz, po trzech dobach, dochodzi jeszcze zmęczenie.

Dziś chcielibyśmy przedstawić okręt, który bierze udział w przedsięwzięciu. Jest to ORP „Lech”, bliźniacza jednostka „Piasta”, o numerze taktycznym 282. Obie jednostki to okręty ratownicze. „Lech” został zwodowany w 1974 r. Wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, która jest jego portem macierzystym.

ORP „Lech” ma długość 72,6 m, szerokość 11,9 m, zanurzenie 4,1 m, wyporność 1810 t, prędkość 16 węzłów. Napęd główny stanowią dwa silniki wysokoprężne Zgoda-Sulzer 6TD48, o mocy 1325 kW (1800 KM) każdy. Okręt wyposażony jest w dzwon nurkowy, komorę dekompresyjną, łodzie ratunkowe, działka pianowo-wodne, agregaty pompowe, wyciągarkę holowniczą. Może poszukiwać obiektów na dnie morza i podejmować je za pomocą dźwigu (do 10 t). Okręty tego typu są przygotowane do patrolowania, kontrolowania innych jednostek, udzielania pomocy okrętom podwodnym, ściągania z mielizn, likwidowania przecieków, walki z pożarami i udzielania pomocy medycznej. Załoga liczy 52 osoby.

Bez udziału Marynarki Wojennej policyjna sztafeta morska nie doszłaby do skutku.

Przypomnijmy - cel sztafety to wsparcie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach i uczczenie 95. rocznicy powołania Policji Państwowej.

Pieniądze za przepłynięte kilometry wpłaci na konto fundacji sponsor strategiczny, ale, jak podkreślają policyjni pływacy, liczy się każda złotówka. Za naszym pośrednictwem apelują więc, aby każdy komu nieobojętny jest los dzieci osieroconych przez policjantów, wpłacił tyle, ile może na konto zbiórkowe  Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach:

89 1020 1068 0000 1602 0228 5922

Z dopiskiem SZTAFETA

(KGP, foto: Paweł Ostaszewski)

Pływacka Morska Sztafeta Policyjna ►

Powrót na górę strony