Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nominacje generalskie w Policji

Data publikacji 21.07.2014

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Belwederze mianował na stopień generalnego inspektora Policji Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, natomiast na stopień nadinspektora mianowani zostali Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Dariusz Banachowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Wojciech Ołdyński.

Podczas uroczystości Prezydent RP podkreślił, że w Polsce żyje się coraz lepiej i coraz bezpieczniej, także pod względem jakości funkcjonowania Policji. "Zmienia się stosunek do policji, jest coraz większe przekonanie o profesjonalizmie i szacunku, autorytecie i nowoczesności funkcjonowania" - mówił prezydent podczas uroczystości. Dodał, że Policja jest gwarantem bezpieczeństwa obywateli.

Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński podkreślił, że w ciągu ostatnich 25 lat w Policji dokonały się głębokie zmiany. Dodał, że stała się ona nie tylko elementem systemu bezpieczeństwa publicznego, ale też gwarantem praworządności. Przywołał najnowszy sondaż CBOS, z którego wynika, że 70 proc. ankietowanych uważa Polskę za bezpieczne miejsce do życia, a dziewięciu na dziesięciu respondentów deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy.

Trzej awansowani na pierwszy stopień generalski w policji - nadinspektora - otrzymali szable od szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, a komendant główny - pamiątkową paterę.

Sylwetki mianowanych:

  Gen. insp. Marek Działoszyński – ur. 19 czerwca 1962 r. w Trzebiatowie. W Policji służy od 29 lat, na stopień nadinspektora mianowany 3 listopada 2011 r. Na stanowisko Komendanta Głównego Policji powołany aktem Prezesa RM z dn. 4 stycznia 2012 r. Jest doktorem nauk prawnych (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Spraw Wewnętrznych w Szczytnie (obecnie Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie). W trakcie służby odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Srebrną i Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”, Złotą Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej oraz Brązowym i Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
  Nadinsp. Jarosław Szymczyk – ur. 21 marca 1970 r. w Katowicach. W Policji służy od 24 lat, na stopień inspektora mianowany 24 lipca 2011 r. Na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach powołany został decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych  z dn. 13 lutego 2012 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a swoją wiedzę pogłębiał na specjalistycznych kursach i szkoleniach w Polsce i za granicą. W trakcie służby odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.
  Nadinsp. Dariusz Banachowicz – ur. 6 maja 1962 r. w Łodzi. W Policji służy od 31 lat, na stopień inspektora mianowany 11 listopada 2011 r. Na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi powołany został decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych  z dn. 13 lutego 2012 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, a swoją wiedzę pogłębiał na specjalistycznych kursach i szkoleniach w Polsce i za granicą. W trakcie służby odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.
  Nadinsp. Wojciech Ołdyński – ur. 6 stycznia 1967 r. w Węgorzewie. W Policji służy od 23 lat, na stopień inspektora mianowany 24 lipca 2009 r. Na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu powołany został decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych  z dn. 18 marca 2013 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, a swoją wiedzę pogłębiał na specjalistycznych kursach i szkoleniach w Polsce i za granicą. W trakcie służby odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązową i Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

(KGP, PAP / kb, mg; fot. mk)

Film Nominacje generalskie w Policji 2014

Pobierz plik Nominacje generalskie w Policji 2014 (format mp4 - rozmiar 145.14 MB)

Powrót na górę strony