Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci zatrzymali podejrzanego o skimming

Data publikacji 21.07.2014

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 32-letniego obywatela Rumunii podejrzewanego o skimming. Mężczyzna wykradał dane z kart płatniczych podczas wykonywania przez klientów transakcji w bankomacie stosując niespotykane dotychczas „nakładki” – może trafić do więzienia nawet na 25 lat. Policjanci ustalają skalę przestępczego procederu oraz liczbę klientów, którzy mogli w ten sposób stracić pieniądze. Kolejny raz przypominamy o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z bankomatów.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, ze specjalnej komórki zajmującej się zwalczaniem przestępczości komputerowej, rozpracowali przestępczy proceder związany z wykradaniem danych kart bankomatowych, do jakiego dochodziło w ostatnim czasie w Małopolsce. Analizując napływające zgłoszenia policjanci ustalili jakiego typu bankomaty są wybierane przez sprawców i wytypowali te, w których może dojść do kolejnych prób wykradania danych klientów korzystających z usług bankomatowych. Kwestią czasu było uchwycenie momentu nałożenia urządzenia skimmującego oraz zatrzymanie osoby, która zamontowała nakładkę. Policjanci zachowując czujność obserwowali wytypowane bankomaty i zatrzymali na „gorącym uczynku” mężczyznę, który właśnie zdemontował urządzenie sczytujące dane i próbował ukryć je pod kurtką. Okazał się nim 32-letni obywatel Rumunii, który odpowie za podrabianie środków płatniczych. Grozi mu za to kara nawet 25 letniego pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Zajmujący się sprawą funkcjonariusze sprawdząją jaka była skala przestępczego procederu związanego z okradaniem kont. Policjanci podejrzewają, że sprawca działał nie tylko na terenie Małopolski.

Policjanci zabezpieczyli urządzenie skanujące dane, które miał przy sobie zatrzymany mężczyzna oraz – dodatkowo – inne, znalezione podczas przeszukania wynajmowanego przez niego pokoju hotelowego. Zostaną one szczegółowo zbadane przez biegłego. Już teraz wiadomo, że zabezpieczona przez policjantów „nakładka” była bardzo nietypowa, dotychczas niespotykana (skimmer tego typu montowany był wewnątrz bankomatu), listwa z kamerą była oczywiście przygotowana w taki sposób, aby tworzywem, wyglądem i kształtem nie odstawała od bankomatu). Wykrycie urządzenia było niezwykle trudne.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie.

Rozpracowanie sprawy skimmingu to kolejna realizacja zespołu do zwalczania przestępczości komputerowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Niedawno policjanci tej komórki rozpracowali zawiły proceder wirtualnych oszustw i sharingu.

Jak się chronić przed wykradaniem danych ? – dla przypomnienia podajemy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa: Często bywa tak, że korzystając z bankomatów zapominamy o ostrożności. Podchodząc do urządzenia warto zacząć od sprawdzenia czy elementy bankomatu takie jak czytnik kart i klawiatura nie odbiegają wyglądem od całości oraz czy do bankomatu nie zostały przymocowane podejrzane urządzenia. W razie jakiejkolwiek wątpliwości można podejść do pracownika banku i poprosić o sprawdzenie lub poprosić o przyjazd patrolu. Wpisując kod PIN bezwzględnie należy pamiętać o zasłonięciu go (na przykład ręką).

(KWP w Krakowie / mw)

 

 

 

  • 1 - miejsce zamontowania urządzenia do kopiowania danych z karty płatniczej. 2,3,5 - miejsca zamonowania kamery rejestrującej numer PIN. 4 - miejsce zamontowania dodatkowej klawiatury przechwytującej wprowadzany nr PIN
Powrót na górę strony