Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek wpadł w policyjną zasadzkę

Data publikacji 21.07.2014

Policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy miejskiej w Rzeszowie zatrzymali podejrzanego, który miał odebrać pieniądze wyłudzone metodą "na wnuczka". Policjantów zawiadomiła kobieta, do której dzwonił rzekomy wnuczek po pieniądze na kaucję za wypadek. Kobieta nie dała się jednak nabrać i zawiadomiła Policję. Gdy nieznajomy mężczyzna przyjechał po pieniądze, czekali już na niego kryminalni z rzeszowskiej komendy.

Natychmiastowa informacja od pokrzywdzonej oraz współpraca z policjantami udaremniała oszustwo metodą „na wnuczka” i doprowadziła do zatrzymania podejrzanego.

Policjantów zawiadomiła mieszkanka Rzeszowa, do której zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuka. Z rozmowy wynikało, że spowodował wypadek, w którym odniósł obrażenia. Jak twierdził musiał jednak wpłacić 60 tys. kaucji. Jego słowa potwierdził rzekomy policjant.

Kobieta zorientowała się, że ktoś próbuje ją oszukać. Rozmówcom powiedziała, że idzie do banku po pieniądze, a w tym czasie od sąsiadki zadzwoniła na Policję. Gdy ponownie skontaktowali się z nią oszuści, w mieszkaniu byli już policjanci. Kiedy mężczyzna po kilku minutach pojawił się przed klatką, czekali na niego policjanci.

Zatrzymanym okazał się 19-letni mieszkaniec Jordanowa w województwie małopolskim. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Jak ustalili policjanci, w tym samym dniu w Rzeszowie doszło jeszcze do trzech prób podobnych oszustw, gdzie pieniądze miał odebrać zatrzymany mężczyzna. Za usiłowanie oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. W sprawie trwają dalsze czynności wyjaśniające.

Policjanci przypominają o zachowaniu daleko idącej ostrożności w sytuacjach podobnych od opisanej. Pamiętajmy, że oszuści podający się za krewnych mogą opisywać różne sytuacje, w których się znaleźli. Zawsze jednak będą prosić o duże kwoty pieniędzy. Nigdy nie przekazujmy od razu pieniędzy. W takiej sytuacji należy skontaktować się z kimś z najbliższej rodziny, porozmawiać z sąsiadem, a w razie jakichkolwiek wątpliwości powiadomić policjantów.

(KWP w Rzeszowie / bf)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.66 MB)

Powrót na górę strony