Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Opiekowali się dziećmi będąc w stanie nietrzeźwości

Data publikacji 21.07.2014

Podczas minionego weekendu zamojscy policjanci dwukrotnie interweniowali wobec nietrzeźwych rodziców sprawujących opiekę nad swoimi dziećmi. W pierwszym przypadku matka 6 miesięcznego dziecka, będąca w 5 miesiącu ciąży w organizmie miała blisko 2,5 promila alkoholu, ojciec ponad 2 promile. W drugim przypadku 30-letnia matka sprawująca opiekę nad 5-letnim synem i 8-letnią córką w organizmie miała blisko 1 promil alkoholu. Z kolei wizyta funkcjonariuszy z Marek i kuratora sądowego zakończyła się odebraniem rodzicom 2-letniego chłopczyka i przekazaniem pod opiekę tymczasowej rodzinie zastępczej. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 38-letniej matki blisko 2,4 promila, a 50-letniego ojca ponad 2,7 promila alkoholu.

W sobotę ok. 22:30 do dyżurnego zamojskiej komendy dotarła informacja, że ul. Piłsudskiego spaceruje para młodych osób będąca najprawdopodobniej pod działaniem alkoholu, pod opieką której znajduje się niemowlę. Skierowani na miejsce policjanci pod jednym ze sklepów zastali kobietę i trzymającego na rękach dziecko - mężczyznę. Od obojga mundurowi wyczuli woń alkoholu. Para, poinformowana o powodach interwencji stała się agresywna. Mężczyzna, przekazał dziecko matce, a sam próbował oddalić się z miejsca interwencji. Wobec agresora policjanci użyli siły fizycznej i kajdanek. Interweniujący funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości obojga rodziców. 28-letni ojciec dziecka w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. Będąca w ciąży 24-letnia matka niemowlaka w organizmie miała blisko 2,5 promila. 28-latek z uwagi na swoje zachowanie przewieziony został do izby wytrzeźwień. Matka dziecka trafiła pod opiekę lekarzy, 6 miesięczną córką nietrzeźwych rodziców zaś zaopiekowali się dziadkowie.

Niestety tego dnia, nie była to pierwsza interwencja wobec nietrzeźwych rodziców. Około 21:00 mundurowi interweniowali również na ul. Orzeszkowej gdzie w rejonie jednego z bloków mieszkalnych przebywała 30-letnia mieszkanka Grabowca, pod opieką której znajdowała się dwójka dzieci w wieku 5 i 8 lat. Stan kobiety wskazywał, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie pokazało w organizmie 30-latki blisko promil alkoholu. Dzieci znajdujące się pod opieką matki w rozmowie z policjantami oświadczyły, że są głodne, chce im się spać i jest im zimno. Chłopcem i dziewczynką zaopiekowali się  trzeźwi członkowie rodziny 30-latki, ona sama zaś trafiła do izby wytrzeźwień.

Z kolei w województwie mazowieckim, w Markach dyżurny komisariatu otrzymał wczoraj od kuratora sądowego zgłoszenie o sprawowaniu opieki nad małoletnim przez nietrzeźwych rodziców. Na miejsce udali się policjanci prewencji. Tam zastali 38-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę. W mieszkaniu przebywał również 2-letni chłopczyk.

Funkcjonariusze już na wstępnie stwierdzili, że rodzice znajdują się pod wyraźnym wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało u Marty W . blisko 2,4 promila, Grzegorza K. ponad 2,7 promila alkoholu. Dodatkowo w lokalu panował ogólny nieład, na stole stały puste butelki po piwie i po wódce. Policjanci wezwali na miejsce załogę pogotowia ratunkowego, która przewiozła 2-latka do szpitala na badania. Po konsultacji medycznej chłopczyk został przekazany pod opiekę tymczasowej rodziny zastępczej.

50-latek w trakcie, gdy chłopiec był zabierany przez lekarza do karetki, zaczął zachowywać się agresywnie, używał słów wulgarnych, wielokrotnie groził samookaleczeniem. W takim stanie został przewieziony do szpitala, gdzie po badaniach został umieszczony w policyjnej izbie zatrzymań. Do policyjnej celi w celu wytrzeźwienia trafiła też 38-letnia kobieta.

Dziś funkcjonariusze przesłuchają kobietę i mężczyznę na okoliczność sprawowania opieki nad małoletnim w stanie nietrzeźwości.

Informacja o incydentach w każdej z tych spraw przekazana zostanie do właściwego sądu rodzinnego i nieletnich celem zbadania sytuacji opiekuńczej rodzin. Policjanci zwracają się również z apelem do rodziców i opiekunów sprawujących opiekę nad dziećmi, by w tym czasie powstrzymywali się od spożywania alkoholu.

(KWP w Lublinie / KSP / mw)

Powrót na górę strony