Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny piknik w Rzeszowie

Data publikacji 21.07.2014

Policyjny piknik w rzeszowskim Muzeum Okręgowym odwiedziło wczoraj blisko półtora tysiąca widzów. Każdy miał niecodzienną okazję obejrzeć Policję "od kuchni". Piknik był częścią wojewódzkich obchodów tegorocznego Święta Policji.

Na odwiedzających policyjny piknik w rzeszowskim muzeum czekało wiele atrakcji. Zarówno dzieci, jak i dorośli znaleźli coś ciekawego. Bardzo oblegane przez zwiedzających było Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Eksperci różnych kryminalistycznych dziedzin demonstrowali, jak powstaje portret pamięciowy, jak zabezpiecza się ślady na miejscu przestępstw, oraz jak zdejmuje się odciski palców. Największą atrakcją dla najmłodszych była możliwość zostawienia swojego indywidualnego podpisu, czyli odcisków linii papilarnych. Kilkoro rodziców także skusiło się na tą atrakcję. Każdy na pamiątkę dostał swoje odciski.

Eksperci z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie rozmawiali o profilaktyce. Dla dzieci przygotowali kolorowanki o tematyce prewencyjnej. Tłok przy stoisku był spory. Kilkoro dzieci za swoje prace plastyczne otrzymało nagrody, wręczyli je Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Andrzej Sabik i Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie Bogdan Kaczmar. Wiele osób zatrzymywało się także przy stoisku wydziału kadr i szkolenia. Pytali, jak zostać policjantem.

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji demonstrowali radiowozy, wyposażenie policjanta, który bierze udział w zabezpieczeniu imprezy i specjalistyczny samochód z reflektorem dużej mocy, używanym np. przy poszukiwaniach. Policyjni antyterroryści demonstrowali robota pirotechnicznego oraz specjalny kombinezon zakładany przy próbie podjęcia niebezpiecznego przedmiotu. Każdy mógł obejrzeć z bliska także ambulans ratunkowy, bo i taką specjalistyczną karetką dysponuje podkarpacka Policja.

Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego rozlokował się Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Każdy zainteresowany mógł przekonać się, jak reaguje kierowca pod wpływem alkoholu, zakładając alkogogle, wziąć udział w konkursach wiedzy o przepisach ruchu drogowego, oraz obejrzeć policyjny radiowóz i motocykl. Odważni próbowali swoich sił na rowerowym torze przeszkód zorganizowanym przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie. Dorośli mogli sprawdzić swoje umiejętności kierowania samochodem dojeżdżając do ściany z kartonów. Tą atrakcję zorganizował rzeszowski WORD. Można było także odwiedzić Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego. Zwycięzcy rodzinnego konkursu o ruchu drogowym otrzymali nagrody.

We wnętrzach muzeum zwiedzający mogli zobaczyć wystawę odznak i emblematów policyjnych z całego świata, oraz wystawę prac laureatów konkursów plastycznych "Bezpieczne Wakacje".

Do zdjęć pozowały także policyjne konie. A zainteresowani wysłuchali, na czym polega praca policyjnego psa wytresowanego do poszukiwania ładunków wybuchowych. Wraz ze swoim przewodnikiem „opowiadał” o tym owczarek belgijski wabiący się Leser.

(KWP w Rzeszowie / bf)

Powrót na górę strony