Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomorskie obchody Święta Policji

Data publikacji 21.07.2014

Pomorskie obchody Święta Policji odbyły się 21 lipca w Kartuzach. W tym roku święto połączone było z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej w tym mieście. 95. rocznica powstania polskiej Policji, która powołana została dokładnie 24 lipca 1919 roku, to wyjątkowy jubileusz. W tegorocznych uroczystościach wziął udział I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Krzysztof Gajewski. Policyjne święto zaszczyciło swoją obecnością wielu innych znakomitych gości, Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego, przedstawiciele władz lokalnych, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, sądów i prokuratur, szkół i uczelni wyższych.

Obchody Święta Policji garnizonu pomorskiego rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Św.Kazimierza. Następnie w uroczystej oprawie pododdziały przemaszerowały na Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel.

Po złożeniu meldunku o rozpoczęciu uroczystości, przywitaniu przybyłych gości oraz odegraniu Hymnu RP, odczytany został Akt wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Kartuzach. Następnie odbyła się ceremonia wbijania gwoździ honorowych. Poświęcenia sztandaru dokonał Biskup Pelpliński dr  Ryszard Kasyna.

Policjanci i pracownicy pomorskiej Policji odebrali odznaczenia państwowe. Złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę, srebrne i brązowe odznaki Zasłużony Policjant. Podczas uroczystości wręczone zostały także nominacje na wyższe stopnie służbowe, oraz Medale za Zasługi dla Policji.

Po uroczystym apelu odbył się festyn policyjny, w którym wzięli udział mieszkańcy miasta i turyści przebywający w tym czasie w Kartuzach. Mogli oni zobaczyć wyposażenie, którym w codziennej służbie posługują się policjanci i wziąć udział w zabawach przygotowanych przez pomorskich policjantów.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony