Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Caro Nipote” – międzynarodowe uderzenie w grupę „wnuczków”

Data publikacji 22.07.2014

12 osób zatrzymanych na terenie Polski, Włoch i Szwajcarii, zabezpieczone mienie o wartości ponad miliona euro, w tym 3 diamenty, 5 szmaragdów i 3 rubiny – to efekt międzynarodowej operacji „Caro Nipote” wymierzonej przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw metodą „na wnuczka”.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, wspólnie z włoskimi Carabinierami oraz funkcjonariuszami ze Szwajcarii, przy wsparciu Europolu przeprowadzili akcję wymierzoną przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, specjalizującej się w oszustwach metodą „na wnuczka”. Dzięki ustaleniom operacyjnym policji włoskiej, polskiej, niemieckiej, austriackiej i szwajcarskiej wytypowano kilkadziesiąt osób, które mogły być zamieszane w nielegalny proceder. Sąd z Novary, na wniosek Prokuratora Francessco Saluzzo, wystawił listy gończe i europejskie nakazy aresztowania członków grupy. Pomocy prawnej przy organizacji tej sprawy udzielił policjantom Eurojust.

Akcja o kryptonimie „Caro Nipote” została przeprowadzona w jednym czasie i objęła między innymi Warszawę, Poznań, Wrocław, a także Milan, Novarę i Como. W Polsce udział w realizacji wzięło ponad 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego KGP i komend wojewódzkich Policji, którzy byli wspierani przez włoską oficer łącznikową LTC DR Silvanę Giusti, przedstawiciela Carabinierów oraz funkcjonariusza Europolu. W wyniku przeprowadzonych działań w sumie zatrzymano 12 osób pochodzenia romskiego – 5 we Włoszech, 6 w Polsce i 1 w Szwajcarii.

W wyniku operacji „Caro Nipote” na terenie Włoch zabezpieczono mienie, w tym apartament, dwie działki w okolicy Novary, 10 tys. euro w gotówce, złotą biżuterię, 3 diamenty, 5 szmaragdów, 3 rubiny i zegarki – wszystko o wartości ponad miliona euro.

Z informacji zebranych przez Centralne Biuro Śledcze KGP wynika, że grupa działała na terenie Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Polski i Włoch. Schemat jej działania był zawsze bardzo podobny – ofiarami padały starsze, samotne osoby, głównie z terenu Włoch. Policjanci przypisują grupie 262 oszustwa metodą „na wnuczka” oraz 22 inne przestępstwa dotyczące kradzieży mienia.

CBŚ

 

Powrót na górę strony