Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Determinacja policjanta pomogła uratować życie kobiety

Data publikacji 22.07.2014

Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu oficera dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa I nadkomisarza Wojciecha Święcickiego, uratowano życie kobiety, która chciała popełnić samobójstwo. Mieszkanka Łodzi zażyła około 50 tabletek leków psychotropowych, lekarze w ostatniej chwili zdążyli zabrać ją do szpitala i poddać zabiegom ratującym życie.

Ta niecodzienna sytuacja miała miejsce w miniony weekend w nocy. Na numer telefonu zaufania Komendy Stołecznej Policji zatelefonowała zrozpaczona kobieta, która - prosząc o pomoc i rozmowę z cywilnym psychologiem - opowiedziała o tragicznej śmierci swojego narzeczonego. Kobieta stwierdziła także, że nie potrafi już sobie poradzić z tą świadomością i chyba zrobi sobie coś złego. Po tych słowach kobieta rozłączyła się.

Informacja o treści tej rozmowy trafiła do oficera dyżurnego śródmiejskiej komendy policji przy ulicy Wilczej 21, nadkomisarza Wojciecha Święcickiego. Kobieta, telefonując, nie podała ani swojego imienia i nazwiska, ani też adresu zamieszkania. Ponadto numer, z którego telefonowała, był zastrzeżony. Było wiadomo tylko, że wykonała połączenie z Łodzi.

Biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności, liczyła się każda chwila. Aby nie dopuścić do tragedii, trzeba było jak najszybciej ustalić dokładny adres, pod którym przebywa zrozpaczona kobieta i wysłać tam służby ratunkowe.

Nadkomisarz Wojciech Święcicki przy pomocy innych funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji krok po kroku, analizując bilingi rozmów, ustalając zastrzeżony do tej pory numer telefonu oraz czas i połączenia z niego wykonywane wyselekcjonował kilka numerów, które jego zdaniem mogły doprowadzić go do kogoś, kto zna rozmówczynię, ponieważ kobieta już tego telefonu nie odbierała.

Po kilku pierwszych nieudanych próbach skontaktował się z osobą, która - jak się okazało - wynajmowała mieszkanie 57-latce i znała jej trudną sytuację życiową. Znając już dokładny adres, policjant zaalarmował funkcjonariuszy i pogotowie ratunkowe w Łodzi.

Kiedy policjanci i lekarz pogotowia ratunkowego przybyli pod wskazany adres okazało się, że kobieta, chcąc odebrać sobie życie, połknęła już 50 tabletek silnie działających leków psychotropowych. 57-latka natychmiast została przewieziona do szpitala i poddana odpowiednim zabiegom ratującym życie.

(KSP / bf)

Powrót na górę strony