Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant uratował tonącego nastolatka

Data publikacji 22.07.2014

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Iławie uratował 13-latka, który topił się w jeziorze. Chłopiec żyje dzięki szybkiej i skutecznej reakcji funkcjonariusza. Nastolatek przyznał później, że podczas zabawy, stracił nagle grunt pod nogami i zaczął tonąć.

W poniedziałek funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wypoczywał na plaży miejskiej przy ul. Chodkiewicza w Iławie. W pewnym momencie policjant usłyszał krzyk kobiety wołającej o pomoc. Sierż. szt. Dariusz Lampkowski z pomostu wypatrzył tonącego chłopca.  Bez zastanowienia wskoczył do wody i wyciągnął go na brzeg przekazując ratownikom i mamie.  Chłopiec był przestraszony. Jak później przyznał, stracił nagle grunt pod nogami i zaczął tonąć. Oprócz tego, że 13-latek opił się wody, nic mu się nie stało.

Sierż. szt. Dariusz Lampkowski policjantem jest od 8 lat. Swoją przygodę z policją zaczął w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. Od 7 lat jest przewodnikiem psa służbowego. W 2013 roku  policjant przeniósł się do Komendy Powiatowej Policji w Iławie gdzie pracuje w w  Wydziale Prewencji jako przewodnik psa służbowego.  

Policjanci przypominają, że do tragedii dochodzi najczęściej wtedy, gdy są lekceważone zasady bezpiecznego przebywania nad wodą. Należy pamiętać, że gdy po opalaniu chcemy wejść do wody, należy robić to powoli, stopniowo schładzając poszczególne części ciała, ponieważ skok może doprowadzić do szoku termicznego i omdlenia. Do wody nie należy wchodzić też od razu po zjedzeniu posiłku i pod wpływem alkoholu. Należy  wybierać kąpieliska strzeżone, a podczas korzystania ze sprzętu pływającego używać kamizelek ratunkowych.

(KWP w Olsztynie / bf)

Powrót na górę strony