Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany oszust, który podawał się za funkcjonariusza urzędu celnego

Data publikacji 23.07.2014

Policjanci zatrzymali 61-latka, który wyłudzał pieniądze od różnych instytucji. Oszukując, podawał się za funkcjonariusza urzędu celnego. Wpadł w ręce kryminalnych podczas próby dokonania kolejnego przestępstwa. Za popełnione czyny grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z koszalińskiej komendy od maja przyjmowali zgłoszenia o oszustwach, do których dochodziło na terenie miasta. Wstępnie ustalili, że 61-latek oszukał łącznie trzy placówki z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego na ponad 7  tysięcy złotych. Nie wykluczone, że będzie ich więcej.

Proceder za każdym razem wyglądał bardzo podobnie. Do kierowników placówek, instytucji, ośrodków wczasowych czy hoteli zgłaszał się mężczyzna, podając się za funkcjonariusza urzędu celnego. Oferował pościel, ręczniki, koce, kołdry, sprzęt RTV i AGD, a także rowery za dużo niższą cenę niż  w sklepach. Informował, że asortyment jest nowy, pełnowartościowy i pochodzi z konfiskaty. Czasami również mówił o likwidowaniu urzędowych magazynów. Po zebraniu oferty umawiał się na odbiór pieniędzy i towaru w wyznaczonym miejscu na terenie miasta. Oszust przychodził schludnie ubrany i zachowywał się profesjonalnie, nie wzbudzając żadnych podejrzeń. Po otrzymaniu pieniędzy od kierowników placówki informował, że idzie do zaparkowanego w pobliżu samochodu, w którym ma zamówiony towar wraz  z wystawioną fakturą VAT. Oczywiście była to zmyślona historia, a oszust znikał z pieniędzmi bez śladu.

Mężczyzna kolejnego oszustwa chciał dokonać dwa dni temu w Mielnie. Zaoferował pościel za około 4,5 tys. złotych. Przeczucia kierownika hotelu o tym, że to może być sfingowana transakcja w zupełności potwierdziły się, gdy o swoich podejrzeniach powiadomił policję.

Mundurowi, znając rysopis sprawcy, czekali na niego w umówionym miejscu, gdzie miał odebrać gotówkę. Oszust nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Kiedy  zorientował się, że jego niecny plan wyszedł na jaw, podjął próbę ucieczki.

Policjanci zatrzymali go kilkaset metrów dalej, gdy chciał wtopić się w tłum spędzających urlop wczasowiczów.

Zatrzymany 61-latek dwie kolejne noce spędził w areszcie. Kryminalni ustalili, że w przeszłości wielokrotnie był karany za podobne oszustwa i odbywał karę pozbawienia wolności, a ostatnich wyłudzeń dopuścił się w warunkach recydywy.

Dziś akta sprawy wraz z policyjnym wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztu trafią do koszalińskiej prokuratury.

(KWP w Szczecinie / bf)

Powrót na górę strony